Kart pazarında büyük savaş

Kart pazarında büyük savaş
Kart pazarında büyük savaş
19 bankanın 6 farklı kredi kartı ile kıyasıya bir rekabet içerisinde olduğu kredi kartı pazarında 7. oyuncu da kılıç kuşandı.


EKONOMİ SERVİSİ

19 bankanın 6 farklı kredi kartı ile kıyasıya bir rekabet içerisinde olduğu kredi kartı pazarına Halkbank da kendi markası ile girdi. HSBC ile 2007’de bu yana yaptığı Advantage işbirliğini 5 Aralık itibariyle sonlandırma kararı alan Halkbank kendine ait ilk kredi kartı olan ‘Paraf’ ile kredi kartı pazarındaki payını beş yılda yüzde 6’ya çıkarmayı, 700 milyon lira da gelir elde etmeyi hedefliyor. Bankanın yeni kredi kartının tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, “Daha önce HSBC-advantage markası işbirliği kapsamında pazardaki etkinliğimizi bir miktar geliştirdik. Bu ortaklığı 5 Aralık itibariyle sonlandırıyor olacağız. HSBC advantage kartla, kredi kartlarında neyin nasıl yapıldığını öğrendik” dedi.

7 milyon müşteri

Kredi kartında pazar paylarının hâlâ yüzde 2-4 bandında devam ettiğini ifade eden Aslan, şu anda 2.2 milyon adet olan kredi kartı sayısının yüzde 40’ına denk gelen 850.000 adedin aktif kullanıldığını belirterek, 5 yılın sonunda kredi kartına sahip 6-7 milyon kişi hedeflediklerini belirtti. Aslan bugün itibariyle müşteri sayılarının 7 milyon adet olduğunu ve bunun önemli bir bölümüne yeni kartlarını vermek istediklerini söyledi. Sektörde ekim ayı itibariyle toplam 53.8 milyon adet kredi kartı bulunuyor. Toplantıda verilen bilgilere göre, bu kartların toplam işlem hacmi 296.1 milyar lira seviyesinde.

Kart ücreti yok

Mart 2013’e kadar yeni kart için başvuran müşterilerden ücret alınmayacağını belirten Aslan, “Daha sonra da yıllık aidat ve ücret alınmayacak. Kredi kartı aidatları olarak 2013’te biz bunlardan para almayacağız. Ama hiç bir zaman almayacağız demek doğru olmaz. Nereye kadar götürebilirsek oraya kadar götüreceğiz. Biz en düşük kart ücreti alan bankalardan biriyiz. Böyle olmaya da devam edecek. Kart ücretine yönelik olarak önemli bir fedakarlıkta bulunacağız” diye konuştu. Halkbank’ın bireysel kredilerinin toplam kredilerdeki payının yüzde 27 seviyesinde olduğunu vurgulayan Aslan, bunun yüzde 32-33 seviyelerine çıkarmayı istediklerini belirterek, toplam kredilerin üçte birinin bireysel kredilerden oluşmasını istediklerini ifade etti.

Kişiye özel kampanya

Kart sahiplerine ayın belirli bir gününü kendi kampanya günleri olarak seçme ve bu günde ek indirim, taksit, puan ve ödeme erteleme seçeneklerinden tercih ettiklerini kullanma fırsatı sunma, Paraf’ın yenilikçi uygulamaları arasında yer alıyor. 2013 Mart sonuna kadar Paraf sahibi olan müşteriler kart ücreti ödemezken ilk ekstredeki harcamaların yüzde 25’ini de 100 TL’ye kadar Halkbank karşılıyor. Paraf’la yapılan kira ödemelerinden de komisyon alınmıyor. Üniversite öğrencilerine özel Parafree ise kart sahiplerinin tercihlerine göre üye işyerlerindeki sürpriz kampanyalardan yararlanma imkanı sağlıyor. Türkiye ’de bir ilk olan, cumartesi günleri tüm restoranlarda geçerli indirim uygulamasından ise Paraf Gold ve Paraf Platin sahipleri yararlanabiliyor. Cumartesi günleri ayrım olmaksızın restoranlarda yapılan tüm harcamalar için Paraf Gold’a yüzde 10, Paraf Platin’e yüzde 25 indirim uygulanıyor. Paraf Platin sahiplerine ayrıca şehir içinde ücretsiz kurye hizmeti sunuluyor. Paraf sahipleri, alışverişlerinde kazandıkları puanlar açısından da daha fazla ayrıcalığa sahip oluyor. Katlı puan uygulaması kapsamında Paraf Klasik, Gold ve Platin sahipleri aylık harcamalarının 2 katına kadar puan kazanabiliyor. Halkbank, Paraf sahiplerine İstanbul Atatürk Havaalanı İç ve Dış Hatlar Prime Class CIP Lounge hizmetinden de yararlanma imkanı sağlıyor.

bigPara.com