Kart tasarısı imzada

Banka ve kredi kartları verilmesi ve kullanılmasına ilişkin yasa tasarısının, dün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı açıklandı.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in hazırladığı banka ve kredi kartları ile ilgili yasal düzenlemenin imzaya açıldığını söyledi.

ANKARA - Banka ve kredi kartları verilmesi ve kullanılmasına ilişkin yasa tasarısının, dün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı açıklandı.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in hazırladığı banka ve kredi kartları ile ilgili yasal düzenlemenin imzaya açıldığını söyledi. Çiçek, tasarı hakkında şu bilgileri verdi: "Kredi kartları sorunu toplumda sosyal bir sorun haline geldi. Trajik olaylar yaşanıyor. Son 12 yılda kart kullanımında ciddi artışlar oldu. Kuruluşların uygulamalarında farklılıklar var. Her bankanın faiz oranı farklı olabiliyor. Eğer keyfi uygulamalar varsa bunlara son verilecek. Banka kartları bir sosyal problem haline geldi. Bu konuyla ilgili hazırlanan yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Konu, 1993 yılından bugüne değin çeşitli defalar Türkiye'nin gündemine gelmesine karşın, geçen 12 yıllık sürede derli toplu bir düzenleme yapılmadı. Ve bu sürede kart kullanımında ciddi artışlar yaşandı. Kredi kartı, vatandaşlar tarafından hem bir ödeme enstrümanı hem de kredi unsuru olarak kullanılıyor ve beraberinde de birçok problemi getiriyor."
İmzaya açılan banka ve kredi kartları yasa tasarısı ile son dönemde tırmanışa geçen ödenmeyen kredi kartı borçları için çözüm aranıyor.
Yaşanan mağduriyete karşı önlem almayı amaçlayan yasa tasarısına göre, kredi kartı borcunu ödemeyenlere bir daha kredi kartı verilmeyecek. Bankalar, vatandaşlardan habersiz kredi kartı tahsis edemeyecekler, ancak talepte bulunulması halinde kredi kartı verecekler. Kredi kartlarının limiti, kişinin geliriyle bağlantılı olacak ve limitler aylık gelirin iki katını aşamayacak. Bu limit, kredi kartı sayısı ile artırılamayacak. Gelirin belirlenmesinde beyan esas alınacak. Yasa tasarısı, kamuoyunda en çok tartışılan 'yüksek faiz' için ise herhangi bir düzenleme içermiyor, gecikme faizlerine sınır getiriyor. BDDK, bankaların kredi kartlarına uyguladığı faiz oranlarını her ay ilan ederek, tüketicileri bilgilendirecek, bu yolla seçme olanağı sağlayacak. Yeni sözleşmeler ile kredi kartı faiz oranlarındaki değişiklik hemen müşteriye bildirilecek, yeni oranlar geriye yürütülemeyecek.