Kart yasası imzaya hazır

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından hazırlanan banka ve kredi kartları yasa taslağını üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmak üzere Başbakanlığa önceki gün gönderdiğini açıkladı.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından hazırlanan banka ve kredi kartları yasa taslağını üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmak üzere Başbakanlığa önceki gün gönderdiğini açıkladı.
'Yılsonu hedefi tutar'
Çankaya Üniversitesi'nde düzenlenen e-dönüşüm ve Türkiye konferansında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, iki gün önce son açıklanan mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin de bilgi verdi. Abdüllatif Şener, hükümetin enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekme konusunda kararlı olduğunu belirterek, petrol fiyatlarında öngörülenin üzerindeki artışın hükümetin yüzde 8 olan yıl sonu TÜFE enflasyon hedefini bozmayacağını söyledi.
Bütçede petrolün varil başı fiyatı bu yıl için ortalama 40 dolar olarak hesaplanmasına karşın petrolün varil fiyatı uluslararası piyasalarda dün itibarıyla 55 dolar sevyiesinin üzerinde seyretti.
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mart ayına ait enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; "TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) beklenenden düşük çıktı, ÜFE'deki (Üretici Fiyat Endeksi) fiyat artışının alt detayları incelendiğinde ise petrol ve petrole dayalı ürünlerin fiyatındaki artışın etkili olduğu görülüyor. Geçen yıl da petrol fiyatlarındaki hızlı artışların enflasyon verisi üzerinde etkisi vardı. Ama hükümet kalıcı bir şekilde enflasyonu aşağı çekme konusunda kararlıdır. Petrol fiyatlarında öngörülenin üzerinde artış hükümetin enflasyon hedefini bozmaz" dedi.
Devlet İstatistik Enstitüsü'nün önceki gün açıkladığı verilerine göre, mart ayında TÜFE yüzde 0.26, ÜFE ise yüzde 1.26 artış gösterdi.