Kartın dokunması yeterli olacak

Kredi kartlarında 'dokun ve geç' sistemi geliyor. 1 Nisan'da başlayacak olan şifreyle kullanım döneminin ardından, yakın bir gelecekte de, 'dokun ve geç' sistemi devreye girecek.

İSTANBUL - Kredi kartlarında 'dokun ve geç' sistemi geliyor. 1 Nisan'da başlayacak olan şifreyle kullanım döneminin ardından, yakın bir gelecekte de, 'dokun ve geç' sistemi devreye girecek. Visa'nın 'Visa Contactless' ve Mastercard'ın 'Paypass' dokunmatik ödeme sistemleri süpermarketlerden benzincilere, otobüslerden vapurlara, parkmetrelerden yiyecek otomatlarına kadar bir dizi noktada ödemelerin beklemeden yapılmasını sağlayacak.
Jeton-bilet gerekmeyecek
Yeni sistemde, ödeme noktasındaki elektronik cihaza sadece kredi kartını dokundurmak yeterli olacak ve ödeme otomatik olarak gerçekleşecek. E-Kart Genel Müdürü Enver İrdem, 'dokun ve geç' kartlar sayesinde nakit taşıma ihtiyacının kalmayacağını, jeton, bilet bulma gibi sorunların ortadan kalkacağını kaydetti. Kartların çalınması ya da kaybolması durumunda büyük zararlara uğramamak için, kullanıcının kendi belirleyeceği limitin üzerindeki harcamalarda şifre koyabileceğini belirten İrdem, ancak bu şifre girildiğinde harcama onayı verileceğini kaydetti. Enver İrdem, 'dokun ve geç' kart sayesinde kart bilgilerini kart sahibinden başka kimsenin görmeyeceğini söyledi.