Kartın yarısı askere gitti

Telekom sektörünün serbestleşmesiyle piyasaya giren Milleni.com, 'kışla'ların gözdesi oldu.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Telekom sektörünün serbestleşmesiyle piyasaya giren Milleni.com, 'kışla'ların gözdesi oldu. Şirket, tüketicilere özellikle şehirlerarası ve yurtdışı konuşmalarında yüzde 80'e varan oranda ucuzluk sağlayan arama kartlarının (calling card)1 milyonluk adedinin yüzde 50'lik bölümünü askerlere sattı. Askeri birliklerde cep telefonu kullanımı yasak olduğu için ankesörlü telefon kullanan askerlere milleni.com, arama kartlarıyla ucuza konuşma imkânı sunarak 5 milyonu bulan arama kartı pazarının yüzde 20'sini elde etti.
Bu kitlenin sivil hayata döndüklerinde pazarda önemli bir büyüme yaratacağını söyleyen milleni.com Genel Müdürü Tuğrul Cora, "Askerlikte dış dünyayla bağlantıyı artıracak ürünler hemen birlikten birliğe yayılır ve kullanılır. Arama kartı rahatlığına alışanlar eve döndüklerinde de almak isteyecekler" dedi.
Cora, askerlerin yanı sıra öğrenciler ve Türkiye'de yaşayan yabancılar ile yurtdışından akrabası olanların da arama kartlarına büyük ilgi gösterdiğini vurguladı.
Almanya'da Türk ve Alman ortaklığında kurulan European Telecommunication Holding'in iştiraki olarak Türkiye'de faaliyete geçen milleni.com, aslında Almanya'da yaşayan Türklerin yakından tanıdığı bir marka. 1997'de Almanya'da sektörün liberalleşmesiyle pazara giren European Telecommunication bünyesindeki perakende telekom hizmeti veren Alovatan'ın kardeş şirketi olan milleni.com, bu ülkede aylık 100 milyon dakikalık bir trafiği yönetiyor.
Almanya'da pazar lideri
Türkiye'den yurtdışına olan konuşma trafiğinin de aylık 50 milyon dakikalık bölümünü taşıyan milleni.com, aynı zamanda Almanya'daki Türkler dışındaki diğer etnik kökenli kişilere de hizmet veriyor. Almanya'da pazar lideri olduklarını belirten Cora, "Almanya'da arama kartı pazarında yüzde 30 paya sahibiz" diye konuştu.
İlk yıl kâr ettiler
Almanya'da telekom sektörünün serbestleşme sürecini yaşayarak Türkiye pazarına giriş yapan Milleni.com, bu ülkede elde ettiği deneyimleri şimdi ülkemizde de uyguluyor. Piyasadaki birçok firma 'para kazanmaktan' bile bahsetmezken milleni.com Genel Müdürü 'kar' ettiklerinin altını çiziyor.
Piyasa özel sektöre açıldığında 43 firmanın lisans aldığını ancak 20'sinin faaliyete geçebildiğini şu anda ise 5 şirketin pazarda olduğunu aktaran Tuğrul Cora, "Sektörde konsolidasyona gidiş var. Çünkü bu işten para kazanan yok gibi. Telekom işi çok yüksek yatırım gerektiren bir iş. Zarar etmeyen firma var mı bilmiyorum ama biz faaliyete geçtiğimiz süreden itibaren kâra geçmeyi başardık. Çünkü Almanya'dan tüm zorlukları bilerek geldik, maliyet hesaplarımızı doğru yaptık ama bilen de bilmeyen de bu sektöre girdi" açıklamasını yaptı.
Türkiye'de faaliyete geçtiği ilk yıl içinde 10 milyon avro ciro yapan firmanın bu yıl hedefini 35 milyon avro olarak planladıklarını anlatan Cora, en yüksek büyümenin Türkiye pazarında beklendiğini ifade etti.
'En pahalı fatura Türklere'
Tuğrul Cora, Türkiye'deki tüketicilerin fiyat konusundaki duyarsızlığından da şikâyetçi. ABD ve Avrupa gibi ülkelerde fiyat duyarlılığının yüksek olduğunu ancak Türk tüketicilerin herkesten daha fazla pahalı konuştuğunu belirten Cora, şunları söyledi:
"Sabit telefondan cep telefonu numaralarını aramak 60 Ykr., ABD'yi aramak ise 27.5 Ykr. Cep telefonundan diğer cep telefonunu aramak ise 20 Ykr düzeyinde. Ama kimse kimle kaça konuştuğunu bilmiyor. Dünyanın neredeyse en yüksek faturalarını Türkler ödüyor. Aslında arama kartlarıyla Avrupa ve ABD'yi aramak 0.15 YKr'ya düşüyor."
İstanbul merkez oluyor
Havayolu'nda olduğu gibi telefon trafiği taşıyan telekom operatörlerine de 'carrier' dendiğini ve havayolu şirketlerindeki 'hub'laşmanın yani merkezileşmenin kendi sektörlerinde de yaşandığını söyleyen Tuğrul Cora, "Havayolu şirketlerinin en önemli birleşme noktaları Frankfurt, Londra ve New York'tur. Ancak İstanbul bu şehirlerin arasına girmeyi başladı. Aynı eğilim telekom sektöründe de var. Birçok yabancı firma, iletişim trafiklerini taşımak için birleşme noktası olarak İstanbul'a yatırım yapıyor" dedi.