Kartta batık 1 milyarı aştı

Bankaların 15.5 milyar YTL'yi (15.5 katrilyon lira) bulan kredi kartı alacaklarının 1 milyar YTL'yi aşkın kısmı, zamanında tahsil edilemediği için sorunlu hale geldi.

ANKARA - Bankaların 15.5 milyar YTL'yi (15.5 katrilyon lira) bulan kredi kartı alacaklarının 1 milyar YTL'yi aşkın kısmı, zamanında tahsil edilemediği için sorunlu hale geldi. Bankaların tasfiye olunacak alacaklar hesabında izlemeye başladığı söz konusu alacaklar, toplam kredi kartı alacaklarının yüzde 6.6'sı kadar bir büyüklük oluşturdu.


Büyütmek için tıklayınız

Merkez Bankası'ndan alınan verilere göre, sektörün batık kredi kartı alacakları güç geçtikçe büyüyor. Geçen yılın temmuz ayı sonunda 420 milyon YTL, yıl sonunda ise 592 milyon YTL seviyesinde bulunan batık kredi kartı alacakları, son bir yılda 602 milyon YTL, yıl başından bu yana ise 429 milyon YTL artışla 1 milyar 22 milyon YTL'ye yükseldi.
2004'ün temmuz ayı sonunda yüzde 4.2, geçen yıl sonunda ise yüzde 4.3 olan batık durumdaki kredi kartı alacaklarının toplam kredi kartı alacaklarına oranı ise yüzde 6.6'ya kadar yükseldi.
Bankalar tarafından zamanında tahsil edilemedikleri için tasfiye olunacak alacaklar hesabında izlenen kredi kartı alacakları, kamu bankalarında 40.3 milyon YTL'ye yükselirken, özel sermayeli bankaların alacakları 790 milyon YTL'ye, yabancı sermayeli bankaların alacakları ise 189 milyon YTL'ye yükseldi. Ancak yabancı bankalardaki bu artış, önemli ölçüde Dışbank'ın temmuz ayı başından itibaren özel sermayeli banka yerine yabancı sermayeli banka olarak değerlendirilmesinden kaynaklandı.
Yüzde 15'i karttan
Sektörün toplam 6 milyar 782 milyon YTL olan batık kredi alacaklarının tek başına yüzde 15'lik kısmını müşterilerin kredi kartlarından kaynaklanan batıklar oluşturdu. Kredi kartlarındaki bu yüksek düzeydeki batık alacağına rağmen, konut, otomobil ve diğer nedenlerle kullandırılan ve 20 milyar YTL'yi aşan tüketici kredilerinden batık duruma gelen tutar ise sadece 133 milyon YTL düzeyinde gerçekleşti.
Bireysel tüketici kredilerinde batık krediler konumuna gelme oranı ise yüzde 0.7 ile diğer kredi türlerine göre oldukça düşük bir seviyede kaldı. Merkez Bankası verilerine göre batık tüketici kredilerinin, 37.6 milyon YTL'lik bölümü kamu, 80 milyon YTL'si özel ve 15.7 milyon YTL olan kısmı ise Türkiye'deki yabancı bankalara ait bulunuyor.