'Kartta geriye dönük af yok'

Kredi kartlarında faiz borçlarının silineceği söylentileri borcunu ödemeyenlerin sayısını artırırken, bunu önlemek için 'Meclis'te geriye dönük af düzenlemesi yapılmayacağının açıklanması' kararlaştırıldı.

ANKARA - Kredi kartlarında faiz borçlarının silineceği söylentileri borcunu ödemeyenlerin sayısını artırırken, bunu önlemek için 'Meclis'te geriye dönük af düzenlemesi yapılmayacağının açıklanması' kararlaştırıldı. Ancak, birikmiş faiz borçlarının düşürülmesi seçeneği de gündemdeki yerini korudu. Kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenlemeleri içeren yasa tasarısının görüşüleceği TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyelerine dün brifing verildi. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ile Bankalar Birliği, Kredi Kartları Merkezi ve Sanayi Bakanlığı temsilcileri, tasarıyla ilgili komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.
Şener: Af görüşmeleri tasarıyı kilitlerŞener af düzenlemesinin eklenmesinin tasarıyı 'kilitleyeceğini' belirterek, "Kredi kartı borcuna devletin müdahalesi söz konusu olamaz" dedi. Komisyon Başkanı AKP'li Soner Aksoy ise kredi kartı borcuna devletin müdahalesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Ancak AKP çevrelerinde kart faizini sınırlayacak yeni düzenlemenin birikmiş faiz borçlarına uyarlanması seçeneğinin gündemde olduğu ve bu yolla faizlerin bir bölümünün indirilebileceği ifade ediliyor. Bu seçeneğin metne eklenebileceği belirtiliyor.