Kartta hız kestik yine de büyüyoruz

Türk tüketicilerinin kredi kartlarıyla yaşamaya alışmaları ve ekonomideki olumlu gelişmeler nedeniyle kredi kartı pazarındaki büyümenin hızı yavaşlarken...

GAZİANTEP - Türk tüketicilerinin kredi kartlarıyla yaşamaya alışmaları ve ekonomideki olumlu gelişmeler nedeniyle kredi kartı pazarındaki büyümenin hızı yavaşlarken Türkiye hâlâ kart sayısı ve ciro açısından dünya sıralamasında basamak atlamaya devam ediyor.
MasterCard Güneydoğu Avrupa Üye İlişkileri Direktörü Tolga Köktuna, Türkiye'nin MasterCard kredi kartı sayısı ve ciro açısından dünya sıralamasında bir basamak çıkarak 11'inci sıraya yükseldiğini açıkladı. Köktuna, Türkiye'de bu yılın ilk altı ayı içerisinde MasterCard kredi kartı sayısının 13.8 milyonu aştığını, bu kartlarla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artışla toplam 15 milyar doları aşan ciro gerçekleştiğini belirtti.
'AB süreci kullanımı artırır'
Köktuna, aynı dönemde Maestro banka kartının 25.6 milyon adede ulaştığını, bu kartlarla da yüzde 45'lik artışla toplam 17.2 milyar doları aşan ciro gerçekleştiğini, banka kartı alışveriş cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 279 büyüdüğünü açıkladı. Köktuna, şöyle devam etti: "2005'in ilk altı aylık döneminde MasterCard cirosunda dünya yüzde 14, Avrupa yüzde 18 civarında büyüdü. Türkiye ise yüzde 47 ile büyüyor. Ekonomideki normalleşme süreci ile birlikte cironun artış hızında belli bir azalma var. MasterCard kart adetlerinde ise dünya ve Avrupa yüzde 12 civarında büyürken Türkiye yüzde 17 büyüdü. Türkiye, altı aylık dönemde dünya sıralamasında bir sıra yükselerek 11'inci sıraya hem MasterCard kart hem de ciro olarak yükseldi."
Tolga Köktuna, Türkiye'de kredi kartları pazarında artışın Avrupa ortalamasının üstünde olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Türkiye'de kredi kartları pazarında artış, Avrupa ortalamasının üzerinde ama artış hızı düşüyor Bu da ekonomideki gelişmelerle paralel."
Tolga Köktuna, AB müzakere sürecinin Türkiye'de kart kullanımına da pozitif etki yapacağını ödeme kartı işlem cirolarının artacağını da kaydetti.