Kartta minimum ödeme artık yüzde 20

Kredi kartında asgari ödeme tutarı, bugünden itibaren yüzde 10'dan, 20'ye yükselirken tüketici dernekleri, asgari tutarın ödenememesi halinde akdi faiz değil...

İSTANBUL - Kredi kartında asgari ödeme tutarı, bugünden itibaren yüzde 10'dan, 20'ye yükselirken tüketici dernekleri, asgari tutarın ödenememesi halinde akdi faiz değil, daha yüksek olan gecikme faizinin uygulanacağı uyarısında bulundu. Buna göre tüketici, yüzde 20'nin altında kalan bölüm için en yüksek yüzde 5.77 olan akdi faizi değil, en yüksek yüzde 6.44 olan gecikme faizini ödeyecek.
Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Fikri Karagöz, kredi kart borcu ödemelerinde asgari tutarın yüzde 20'ye çıkarılmasının 'yeni kredi kartı mağdurları yaratacağını' savundu. TÜBİDER (Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği) ise 1 Eylül'den itibaren borcunun yüzde 20'sini ödemeyen tüketicinin, akdi faize ek olarak temerrüt (gecikme) faizi ödeyeceğini ve bu durumun da yeni mağdurlar yaratacağı uyarısında bulunuldu.
Kart kullanıcısı yüzde 1.4 fazla faiz ödenecek
Bankaların, akdi faizle gecikme faizi arasındaki fark, aylık 1.4 puana çıkıyor. Tüketiciler daha fazla faiz ödemekle birlikte, en az ödeme tutarı yatırılmadığı için kartlarının işleme kapatılması riskiyle de karşılaşacak. Merkez Bankası, kartlarda azami faizi akdi faizde yüzde 5.72, gecikme faizinde yüzde 6.44 olarak belirledi. Karagöz, kart borcunun yüzde 5-10'unu ödeyemeyip kanuni takibe giren on binlerce mağdur bulunduğunu belirtip, yüzde 20 uygulamasının yeni kartzedeler yaratacağını öne sürdü.