Kartta taksit için son uyarı

Gıda ve akaryakıt ürünlerine kredi kartı ile taksit uygulanmasına sınır getirilmesini isteyen BDDK, bankalara kendi aralarında anlaşmaları için 31 Mart tarihine kadar süre verdi. BDDK anlaşma sağlanamaması halinde taksitli satışlardaki 'karşılık oranları'nı artırmayı planlıyor.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Gıda ve akaryakıta kredi kartı ile taksit uygulamasına 'sınır' getirilmesini isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara 31 Mart'a kadar süre tanıdı. Bir ay içinde bankaların aralarında anlaşmasını isteyen BDDK, bankaların kendi aralarında anlaşmaya yanaşmaması halinde söz konusu bu ürünlerde 'karşılık oranlarını' artırma resti çekmeye hazırlanıyor.
Gıda ve akaryakıt gibi hızlı tüketim ürünlerine kredi kartında taksit yapılmasını BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan eleştirmişti. BDDK, Kredi Kartları Yasa Tasarısı Taslağı'na taksitli kartlarla ilgili bir düzenleme koymazken, Bilgin, "Bu konulardaki alt düzenlemeleri bankalar aralarında, yapamıyorlarsa BDDK yapacaktır" demişti.
Bankalar anlaşamadı
BDDK'nın uyarılarını dikkate alan bankaların kendi aralarında 'centilmenlik anlaşması' hazırlığında olduklarını belirtilmişti. Ancak daha sonra bankaların ortak karar alınmasının rekabet kurallarına aykırı olacağı vurgulanmıştı. Önceki gün de Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin taksit uygulaması konusunda "Ben yoğurdu taksitle alıyorsam kime ne? Bunun bir kısmını banka finanse ediyorsa bankanın sırtına yük geliyorsa bunu banka düşünsün" diyerek sınırlamaya karşı çıkmıştı.
Edinilen bilgilere göre, BDDK kredi kartına taksitle ilgili bankalara 31 Mart'a kadar süre tanıdı. Bankalar bu sürede gıda ve akaryakıta taksit uygulamasını sınırlandırmazsa BDDK devreye girecek. Bu durumda BDDK'nın bankaların gıda ve akaryakıta uyguladıkları kredili alışverişlerdeki karşılık oranını artıracağı öğrenildi.
BDDK yetkilileri, kredi kartlarına taksitin her bankada yaygınlaştığını belirtirken, bankaların mali bünyesini düşündüklerini, bu nedenle düzenleme yapmak istediklerini belirtiyor. Yetkililer, Yunanistan, Brezilya, Fransa ve israil gibi ülkelerde de taksit yapıldığını ancak en fazla 6 ay taksit gibi sınırlama bulunduğunu vurguluyor.
Öte yandan, sektörün görüşüne sunulan Kredi Kartları Kanun Tasarısı Taslağı'nın 27. maddesi bankaların kredi kartlarına uyguladığı faizle ilgili düzenlemeler içeriyor. Söz konusu maddede, 'derhal nakde dönüşebilecek' nitelikteki işlemlerinde nakit kullanım sayılıp sayılmayacağına yönelik kurula yetki tanınıyor. Tevfik Bilgin, kredi kartları taslağını anlattığı toplantıda, cep telefonu, altın ve kumarhanede alınan fişlerin nakit sayılabileceğini belirtip, "Kuyumcudan bir milyar liralık altın alıyorsunuz, 950 veya 900 milyona geri satıyorsunuz, bu size bir nakit yaratıyor. Bu gibi işlemler faizin o tarihten itibaren yürütülmesini gerektiren işlemlerdir. Nakit ve nakit benzeri işlemlerdir" demişti.
BDDK'dan bir yetkili, düzenleme öncesi bankalara nakit yerine geçen ürünleri sorduklarını, bankaların cep telefonu, altın gibi ürünleri gösterdiğini belirtti. Yetkili, Güney Kore'deki krizi örnek gösterip, "Krizin nedeninin kredi kartlarının üçte ikisinin nakit kullanımı olduğu belirtiliyor" dedi.
Altın alan izlenecek
BDDK, yeni taslakta nakde dönüşebilecek ürünleri belirleme yetkisi aldı. Ancak bu ürünleri alanların nasıl takip edileceği konusunda henüz çalışma tamamlanmadı. BDDK, bu ürünleri nakde dönüştürülebilir ürünler olarak kabul ederse, cep telefonu ve altın gibi ürünleri aylık bazda bankalarla ortak takip edecek. Bir kişinin her ay cep telefonu veya altın alması durumunda bu kişi izlenecek. Bu kişilerin aldığı ürünlerde nakit çekim faizi uygulanacak.