Kartta taksite yeni düzen

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kredi kartında taksit uygulamaları konusunda sektörde rahatsızlık bulunduğunu belirterek, "İşi daha makul rekabete getirmemiz lazım. İrrasyonel bir rekabet var burada" dedi.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kredi kartında taksit uygulamaları konusunda sektörde rahatsızlık bulunduğunu belirterek, "İşi daha makul rekabete getirmemiz lazım. İrrasyonel bir rekabet var burada" dedi.
Bankacılık sektörünün çok iyi gittiğini, sıkıntı görmediğini, kredi kartında da sıkıntı bulunmadığını dile getiren Özen, buna karşın kredi kartında taksit uygulamalarının yaygınlaşması konusunda bankacılık sektöründe bir rahatsızlık bulunduğunu söyledi. Özellikle hızlı tüketim mallarında taksiti, özü itibariyle yanlış bulduğunu ifade eden Özen, şunları kaydetti: "Ama başka bankacılar farklı görüş söyleyebilir. İşi bu konuda daha makul bir rekabete getirmeliyiz. Buradaki rekabet işi hakikaten biraz aşırı oldu. İrrasyonel bir rekabet var. Bu konuda bankacılık sektörü olarak uğraşıyoruz. Önümüzdeki günlerde kararlar alabiliriz."
Bankaların yavaş yavaş rekabeti, taksit sayısını düşürerek makul seviyeye çekebileceğini belirten Özen, 'Garanti olarak öyle mi yapacaksınız?' soruna "Önümüzdeki günlerde planımız bu. Ancak Garanti bunu tek başına yapmayacaktır. Rekabetle birlikte, burada akıllı bir şekilde indirmemiz lazım. Çünkü kârlılık açısından baktığımız zaman önümüzdeki günlerde rahatsız edici seviyeye gelebilir" yanıtını verdi.
'TEB-Paribas evliliği olumlu'
Türkiye Ekonomi Bankası'nın yüzde 84.25'ine sahip TEB Mali Yatırımlar ile Fransız BNP Paribas'nın ortaklığına son derece pozitif baktığını söyleyen Özen, şu yorumu yaptı: "Çok iyi bir evlilik olduğunu düşünüyorum. Türk piyasasına katkısı olacağına inanıyorum. İki tane çok düzgün, çok iyi grup yan yana geldi diye düşünüyorum."
Özen, "Yabancıların Türk bankacılık piyasasını ele geçireceği ve bir kriz halinde krizin derinleştireceği" yönündeki endişeler içinse şöyle konuştu; "Türkiye riskini alan adam kriziyle beraber alır. Bundan korkmamak lazım. Ulusal bankacılık son derece önemli. Ama yabancıların yüzde 5-6 gibi düşük payı var. 2-3 sene içinde yüzde 20-30'lara çıkacağını tahmin ediyorum"
Kriz döneminde Türk şirketlerinin değerinin çok düştüğü, yabancıların ucuza alacağı yönündeki yorumlar karşısında Ergun Özen şu yorumu yaptı;
"Bu sürecin tam tersindeyiz şimdi. Borsanın gayet iyi performansı var. Şirketler değerlendi. Ucuza kapatılacağı endişesine katılmıyorum. Geçmişte bunun örneklerini gördük." Ergun Özen, TEB'in evlilik fiyatı konusundaki bir soru karşısında 'yorum yapmak bana düşmez' diyerek "Ama Türk bankacılık sektöründe çarpanlar (fiyat) yükseliyor" açıklamasında bulundu.
'Yabancı ortak istiyoruz'
Ergun Özen, daha önce Garanti Bankası'nın başından da bir evlilik girişiminin geçtiğinin anımsatılması üzerine, "Bizim ana stratejimizde bir değişiklik yok. Biz stratejik ortak olarak, önümüzdeki 5-10 seneyi dizayn etmek için, bölgesel banka olmak için yabancı ortak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Garanti'nin Banca Intesa ile ortaklık görüşmelerinin başarısız olmasında bankaya biçilen fiyatın etkili olduğu yorumlarına Özen, "Bankanın değerini sayın Ferit Şahenk'ten daha iyi bilen yoktur" ifadesini kullandı.
Genel Müdür Ergun Özen, bir başka soru üzerine Türkiye'de bankacılıktan sonra önümüzdeki 2-3 yıl içinde Türk sigorta şirketlerine de çok talep olacağını düşündüğünü söyledi.