'Kaskoda zarar büyüyecek'

Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, trafik sigortalarında teminatların prim oranından fazla artması ve komisyonların yükselmesi nedeniyle zarar edilmeye başlandığını söyledi.

Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, trafik sigortalarında teminatların prim oranından fazla artması ve komisyonların yükselmesi nedeniyle zarar edilmeye başlandığını söyledi. 2006 tarifesinde de teminatlar yüzde 15 artırılırken prim artışının yüzde 10'da kaldığını hatırlatan Çetin Alanya, bu branşta önümüzdeki yıllarda zararın daha da artabileceğini belirtti.
Tramer'le birlikte sigortasız araç sayısının azaldığını ancak bazı sorunların hâlâ devam ettiğini belirten genel müdür Çetin Alanya, "Fiyatlara yüzde 6 zam yaparken, teminat limitlerini yüzde 25 oranında artırıp sonra da bu branştan hem olağanüstü büyüme, hem de teknik kârlılık beklemek için nasıl bir sigortacılık bilgi ve deneyimine sahip olunması gerektiğine benim aklım ermiyor" diye konuştu.
Hasar oranı yüzde 100
Kasko branşında hasar oranının yüzde 100'leri bulduğunu söyleyen Alanya, bu sorunun çözümünün sadece fiyat artırımından geçmediğini söyleyerek, "Hasar maliyetlerini azaltma, sigortacılık temel prensiplerine aykırı uygulamalar, pazar payı artıracağım diye hep birlikte koyduğumuz bazı yeni ve fakat yanlış kuralların da acilen terk edilmesi ya da düzeltilmesi gerekiyor" dedi. Kaskoda görülen büyük zararın şirketleri daha rasyonel davranmaya zorlayacağını da ileri süren Alanya, içinde bulunduğumuz yılı 2005'teki hataların giderek azaldığı ve daha olumlu sonuçlara doğru yol alınmaya başlanacağı bir yıl olarak değerlendirdiğini aktardı. Ray Sigorta'nın da 2006'da önceki hatalarından yavaş yavaş arınmaya başlayacağını belirten genel müdür Alanya, "Ancak yaklaşık yüzde 3'lük pazar payımız ile piyasa yapıcı bir şirket değiliz. Piyasa yapıcı ve önemli pazar payına sahip şirketlerin kendi şirketlerinin ötesinde piyasa sorumluluğunu da taşıdıklarının bilincine vardıkları gün, tüm yöneticiler olarak daha rahat nefes almaya başlayabiliriz diye düşünmekteyim" açıklamasını yaptı.
Sektörle ilgili bu düzenlemelerde gecikildikçe 2006 yılının da bir o kadar olumsuz etkileneceğini belirten Çetin Alanya'ya göre süratle hareket etmek şart. Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, trafik sigortalarıyla ilgili olarak da, "Fiyatlara yüzde 6 oranında zam yaparken, teminat limitlerini yüzde 25 oranında artırıp sonra da bu branştan hem olağanüstü büyüme, hem de teknik kârlılık beklemek için nasıl bir sigortacılık bilgi ve deneyimine sahip olunması gerektiğine benim aklım ermiyor. Devletin hem teminatı hem de tarifeyi belirlemesi yanlış. Devlet teminatı belirlesin, fiyat tarifelerini ise şirketler yapsın" diyerek sözlerini tamamladı.