Katar'da Türk mimarisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu iki genç yüksek mimar Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan'ın kurdukları 2Design, Katar'ın en yüksek binasını hayata geçiriyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu iki genç yüksek mimar Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan'ın kurdukları 2Design, Katar'ın en yüksek binasını hayata geçiriyor. Doha Trade Center adını taşıyan 61 katlı bina tamamlandığında hem Katar'ın en yüksek binası olacak hem de tasarımı sayesinde sahibine benzeri gökdelenlerden daha çok gelir getirecek. Bina Murat Kader tarafından üstten görünümü 'uçmaya hazırlanan sinek' biçiminde tasarlandı. Bu sayede iki ayrı kulenin tüm ihtiyaçları tek bir merkezden karşılanarak en düşük maliyet ve en yüksek verim hedefleniyor. Bu sayede iki ayrı kule için farklı idari alanlar yapılmasına gerek kalmıyor.
Bu da 130 milyon dolara mal olması beklenen merkezin kiralanabilir alanının hacmini ve merkezin sahibinin gelirini artırıyor. Murat Kader, Türk inşaat firmalarının da yarıştığı inşaat için gerekli ikinci kredi dilimi geldiğinde projenin başlayacağını açıkladı. Benzer bir yöntemi daha önce İstanbul Güneşli'de Ziyal İş Merkezi'nde de deneyen Kader, bu projesiyle hem mimarlar almanağı'na girmiş hem de örnek vaka olarak Avusturya'daki üniversitelerde okutuluyor.
Murat Kader ve ortağı Sema Eser Özsaruhan 2Design'ı kurdukları 10 yıl içinde Türk inşaat şirketlerinin de aktif çalışmaları sayesinde Suudi Arabistan'da milli kütüphaneden Azerbaycan Petrol Bakanlığı binalarına kadar çok sayıda yurtdışı projeye de imza atmış. Murat Kader'in verdiği bilgiye göre, hazırladıkları projeler arasında Türkmenistan'da oteller, gençlik ve spor merkezleri, Türkiye'de banka, mağaza, ofis, çiftlik evleri, konutlar, apartmanlar, kültür merkezleri ve restaurantlar var.
10 yılda 200 proje
Eğer FİFA, 2015 Asya Olimpiyatları'nı Türkmenistan'a verirse bu ülkenin kullanacağı olimpiyat kompleksini de Murat Kader hazırlayacak. Kader, 3 milyar dolarlık projede lojmanlar, spor alanları, yüzme havuzları gibi alanların yanı sıra dünyanın 160 metre çapındaki tek açılır-kapanabilir stadyumunu da hayata geçirme şansını elde edecek. Bu proje gerçekleşirse 2Design aynı zamanda Türkiye'de olimpiyat kompleksi hazırlayan ilk mimarlık ofisi olarak anılacak.
Murat Kader ve ortağı Sema Eser Özsaruhan, 10 yıllık süreçte 200'den fazla projeye imza atmış. Şimdilerde mimarlık ofisinden öte bir şirket kimliğine bürünen 2Desing'ın bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerin inşaat bütçeleri 750 milyon doların üzerinde. Önce Viyana, ardından ABD'de sürdüğü yaşamını aldığı bir teklifle Türkiye'de devam ettirme kararı alan, ancak tam yerleşmeye karar verdiği sırada ekonomik krizle tüm planları altüst olan Kader'in ilk işi ise Orhan Keçeli'ye yaptığı villa ve daireler olmuş.
Sonrasında ise Murat Kader ve ofisi yurtdışındaki Türk inşaat firmalarıyla birlikte büyümüş.
Yüksek katlı binalar yapmaktan büyük zevk alan Murat Kader, İstanbul'da yüksek katlı binanın parası olan için hem ekonomik hem de getirisi çok yüksek bir alan olduğunu belirtti. Yüksek katlı binaların ucuza mal edilebilecek alanlar olduğunu anlatan Kader, "Maslak'taki binalar aslında Avrupa şartlarına göre çok ucuz binalar. Çünkü Avrupalı bu tip binaların metrekaresini 1500-2000 dolara mal ederken biz 670 dolara inşa edebiliyoruz. Avrupa'da hatta proje yapmak inşa etmekten 5 kat daha pahalı bir iş" diye konuştu.
Kader'in son dönemde Türkiye'de severek yaptığı projelerden biri de Aksoy Grubu'na ait Sapanca'daki Richmond Sapanca Welness&Spa Hotel. Daha önce kongre oteli olarak düşünülen kompleksin iç mimarisine yeni bir yaklaşım getirdiklerini vurgulayan Murat Kader, şu anda Avrupa'nın en büyük wellness ve spa otelinin (sağlık ve bakım) oluşturulduğunu aktardı.
'Sağlıkta önümüz açık '
Murat Kader şöyle devam etti: "Bu yatırım kongre ve toplantı oteli olarak yapılsaydı odaları ortalama 80 avroya satabilecekken wellness ve spa otellerinde bu rakamlar 230 avro düzeyine çıkıyor. Artık Avrupalı turistler Orta Avrupa'daki wellness ve spa merkezleri yerine farklı ülkelere gitmek istiyor ve Türkiye'nin bu konuda geleceği çok parlak."