Katar'da umut büyük

Türkiye, dünyanın önemli doğalgaz ihracatçılarından Katar'ın önümüzdeki beş yılda gerçekleştirmeyi planladığı 100 milyar dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımlarından pay almaya çalışırken bu ülkeden umut verici işaretler geldi.

DOHA - Türkiye, dünyanın önemli doğalgaz ihracatçılarından Katar'ın önümüzdeki beş yılda gerçekleştirmeyi planladığı 100 milyar dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımlarından pay almaya çalışırken bu ülkeden umut verici işaretler geldi. Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani'nin, projelere Türk firmalarının da katılımın sağlanması için yetkililere talimat verdiği bildirildi. Türk müteahhitlerin şu anda Katar'da üstlendikleri projelerin toplam tutarı 1.2 milyar dolara ulaşıyor. Kalabalık bir işadamı heyetiyiyle Katar'ı ziyaret eden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Körfez ülkelerinin petrol gelirine dikkat çekerek, işbirliğinin yeni yatırımları beraberinde getireceğini söyledi.
GAP'ta organik tarım
Temasları hakkında bilgi veren Tüzmen, Katar'da sadece tarım ve belediyecilik alanında önümüzdeki dönemde her yıl 10 milyar dolarlık yeni yatırım öngörüldüğünü belirtti. Tüzmen, görüşmelerde, sadece müteahhitlik alanında değil, diğer alanlarda da önemli çalışmalar yapılabileceğinin ortaya çıktığını söyledi. Katar şirketlerinin GAP bölgesinde belirlenecek bir alandaki serada organik tarım yapmaya ve ürünleri Türkiye pazarına sokmadan Ortadoğu ülkelerine pazarlamaya talip olduklarını söyledi. Tüzmen, Katar'ın yakın gelecekte üç yeni serbest bölge yapmayı planladığını, Türkiye'nin bilgi birikimiyle bu konuda yardımcı
olabileceğini anlattıklarını kaydetti.