Katar'dan da yatırım müjdesi var

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Cebr El Tani, işadamları ile birlikte geldiği Ankara'da, Türkiye'de 2-4 milyar dolar arasında yatırım yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

ANKARA - Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Cebr El Tani, işadamları ile birlikte geldiği Ankara'da, Türkiye'de 2-4 milyar dolar arasında yatırım yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Bakan Tani, Türkiye'de kendileri için gözde sektörlerin turizm, ulaştırma ve tarım olduğunu söyledi.
Tani ve beraberindeki heyet önceki gece Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmenin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) konuğu oldu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türk işadamları heyetiyle öğle yemeğinde buluşan Katar heyeti, yatırım olanakları konusunda bilgi aldı.
TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan, Katar ile ilişkilerde 'daha aktif' döneme geçildiğini belirtirken iki ülkenin özellikle inşaat, bankacılık ve turizm sektörlerinde işbirliği yapabileceklerine dikkat çekti. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 53 milyon dolardan 200 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Çağlayan, Türk müteahhitlik firmalarının 2006'da Katar'da yapılacak Asya Olimpiyat Oyunları için inşa edilecek altyapı tesislerinin yapımında hizmet vermek istediklerini söyledi. Çağlayan, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlamasının ardından ekonomik gücünün ve cazibesinin daha da arttığına dikkat çekti. Katarlı Bakan da, Türkiye'nin kendileri için 'Batı'ya açılan kapı, Doğu-Batı arasındaki en önemli geçit' olduğunu söyledi.
Bakan El Tani, gezinin kendileri için 'yatırım olanaklarını' araştırma amaçlı olduğunu kaydetti. Tani daha çok turizm, ulaştırma ve tarım alanlarında Türkiye'de 2-4 milyar dolar yatırım yapmaya hazır olduklarını belirtti. Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini söyleyen Bakan El Tani, bunun kendileri için de 'kazanç' olacağını vurguladı.
Hükümete Katar övgüsü
Daha sonra da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün konuğu olan El Tani, görüşme sonrasında AKP hükümetinin yabancı yatırımcıya daha çok teşvik sağladığına, mevzuat kolaylığı sunduğuna dikkat çekti. Tani, "Bu yüzden Türkiye, bizim için çok çekici" derken, 1.5 ay sonra yeni heyetlerin Türkiye'ye geleceğini, yatırım olanaklarına ilişkin araştırmaları hızlandıracaklarını söyledi.