Katılım payı 4'e katlanacak

Katılım payı 4'e katlanacak
Katılım payı 4'e katlanacak
Sosyal güvenlik açığını yüzde 1'e indirme hedefi vatandaşı yakacak. Sağlıkta katılım payı artacak, teminat paketi daraltılacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın AK Parti Kongresi’nde açığın milli gelire olan oranını 2023’te yüzde 1’e çekme hedefini koyduğu sosyal güvenlikte sıkı tedbirler kapıda. Seçim nedeniyle hükümetin inisiyatifiyle alınacak önlemlerde birinci öncelik sağlık alanında. Sağlıkta kısa vadede olmasa dahi orta vadede gündeme gelecek önlemler 3 başlıkta yoğunlaşıyor. Bunlardan ilkini bireysel katılım payı oluşturuyor. Teminat paketinin daraltılması ve daha çok hizmetin sigorta dışında olması, özel tamamlayıcı sağlık sigortası da gündeme gelmek için sırada bekliyor. Hükümetin talimat vermesi halinde “emeklilik yaşını yeniden arttırma” hemen masaya alınacak.
Sağlıkta bir süredir gözler yeni alınacak önlemlerde. Tartışılan önlemlerin ne zaman yürürlüğe gireceği bilinmiyor. Ancak yol haritasının ana hatları belirlendi. Olası bir önlemler çalışmasında gündeme gelmesine kesin gözüyle bakılan konuların başında hastalardan alınan bireysel katılım payı bulunuyor. Bireysel katılım payı halen Türkiye ’de hasta başına ortalama yüzde 1,5 olarak hesaplanıyor. Bu oran OECD’de ise yüzde 6,5. Bu nedenle de yeni bir düzenleme yapılması kaçınılmaz gözüküyor.

Teminat paketi bekliyor Bir diğer düzenleme ise teminat paketi. Sağlık hizmetlerinin sosyal güvence kapsamında karşılanmasını teminat paketi sağlıyor. Bu teminat paketi kapsamındaki düzenlemeler için hastadan ücret alınmıyor. Ancak Avrupa’daki en geniş kapsamlı teminat paketinin Türkiye’de olduğu dile getiriliyor. Teminat paketinin kapsamının daraltılması sırasında tüp bebek, ortodonti, fizik tedavinin bazı alanlarının sigorta kapsamı dışına çıkartılması gündeme gelebilir.

Emeklilik yaşı da gündeme gelecek
Gündeme gelmesi beklenen bir diğer düzenleme ise, emeklilik yaşı ile ilgili. Geçen günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu, bununla ilgili bir sunum da yaptı ve Bakanlar Kurulu’na talimat verilmesi durumunda emeklilik yaşlarını yükseltebileceklerini açıkladı. Şu anki düzenlemeye göre, Türkiye’de 2035 yılında emeklilik yaşı tam anlamıyla 60’a çıkacak. Bunun 15 yıl öne çekilmesi demek tüm yaş gruplarının emeklilik yaşının da bir anlamda yükseltilmesi anlamına geliyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110242311024238

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  3 nokta - ertanöngür

  1.Tanıdığım doktor şunu dedi:'hastama 2 tedavi yöntemi sunmak zorunda kalıyorum, biri hastayı iyileştirecek olan ama SGK'nın listesinde olmayan ilaçlarla, diğeri beni taşeron durumuna düşüren benim istemediğim ama SGK'nın listesinde olan ilaçlarla. Hasta birincide parası varsa bu ilaçları temin edip iyileşir yoksa diğerlerini alıp dua eder.' 2.SGK kar amaçlı kurum değildir. 3.Sağlık da eğitim gibi özelliştiriliyor.

  Ahlaksızlık - Sinan Devrim

  Daha maaşları verilmeden SGK ve Vergileri kesilen tüm emekçi ve Emeklilerden "katkı payı" adı altında "YASAL HARAÇ" alınması AHLAKSIZLIKTIR.

  Yasal Haraç - kemal.özg.

  Adını doğru koyun artık şu garabet uygulamanın.Daha maaşları eline geçmeden SGK ve vergileri anında kesilen tüm emekçi ve emeklilerden "katkı payı" adı altında alınan ucubenin adı "YASAL HARAÇ"tır.

  Yüzsüz.. - Sinan Devrim

  Söyledik,uyardık hala yazıyoruz.Çalışarak tüm primlerini düzenli ödeyen emekçi ve emeklilerden katılım payı adı altında "haraç" alamazsınız.Yasallığı bir yana ahlaki bile değil.10 yıllık ayıbınızı memleketin 13.5 milyonu bulan sosyal güvencesiz 3 kuruşa çalıştırılan emekleri sömürülenleri SGK kayıtlarına alarak örtün diyeceğim ama yüz olsa böyle yönetmezdiniz.

  sigorta neden yapilir - keryil

  saglik guvencesi olsun, saglik ihtiyaclari maddi durumla sinirlanmasin diye. zaten bu yuzden de isyerlerinde saglik sigortasi yaptirmak zorunludur. peki ben katki payi odeyeceksem ve bu katki payi giderek artacaksa, ben nicin sigortaliyim? sigorta sirketi/kurumu riskini inanilmaz azaltiyor cunku diyor ki en kucuk harcamada bile ben sadece bunun bir kismini karsilayacagim. zaten bu isin bir de ust limiti, kapsadigi durumlar gibi bir dolu 'odememe taklasi' var. peki bu cercevede primler dusecek mi? hayir. yani vatandas daha cok harcayacak, devlet ayni kazanacak hem de daha az harcayarak. sonra da belki acik kuculurse yetkililer cikip nasil da zenginlestigimizi anlatacaklar, hem de bunu bizim saglik guvencemizden, saglik harcamalarimizdan gaspederek yaptiklarini bile bile. bunu yutacak yurttaslarimiz da aptalliklarina doymasinlar. buna kibarca akilsizlik denecek noktayi coktan gectik cunku.

  işlerine geleni alırlar... - sevioktav

  ,Demokrasinin ülkemizde nerelerde olduğuna bakıyorumda,hiç umurlarında olmaz... ,sağlıkta katkı payımız 1.5 muş,artmalıymış, uyacağız ya uydurun bakalım, seçimlerde halk sizi uyduracak..

  Katılım kazığı... - Ege1973

  Vatandaş şimdiye kadar yanmadı mı zaten? Peki bu vatandaş 10 yıldır neden bu demokrasi veremeyen,terörü ayyuka çıkaran,işsiziği artıran partiye oy verirler.Emeklisi,sporu,gazetecisi,vekili,sivili,askeri mağdur ülkem akıllan..