Katkı payı can yakınca Türkiye'nin sağlık faturası 1.1 milyar TL düştü

Katkı payı can yakınca Türkiye'nin sağlık faturası 1.1 milyar TL düştü
Katkı payı can yakınca Türkiye'nin sağlık faturası 1.1 milyar TL düştü

Yeni sistem sayesinde hangi doktorun, hangi ilaçları yazdığı, sürekli yazdığı ilaçlar var mı, hepsi elektronik ortamda takip edilebilecek.

Sağlık harcamaları konusunda alınan önlemler meyvesini verdi. 2009 ilk yarısını 3.5 milyar TL ile kapatan sağlık harcamaları bu yıl 2.4 milyar TL'ye indi. Hasta başvuruları yüzde 25 arttı, ancak katkı payı nedeniyle reçete sayısı yüzde 2 düştü

ANKARA - Sağlık harcamalarındaki tasarruf tedbirleri sonuç verdi ve genel sağlık sigortası uygulamasının da etkisiyle Merkezi Yönetim Bütçesi’ndeki sağlık harcamaları, geçen yıla göre yüzde 30 düştü.
Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yılın Ocak-Haziran döneminde bütçeden sağlık harcamaları için 3 milyar 510 bin 306 lira çıktı. Bunun 781 milyon 253 bin lirasını kamu personelinin genel tedavi ve sağlık malzemesi giderleri, 446 milyon 196 bin lirasını da ilaç giderleri oluşturdu.
Devlet, yeşil kartlıların tedavi ve sağlık malzemeleri için 1 milyar 471 milyon 634 bin lira, ilaç alımları için de 811 milyon 222 bin lira harcama yaptı. Bu yıl ise bütçedeki sağlık harcamalarında 1 milyar lirayı aşkın bir azalma meydana geldi. Bütçeden yılın ilk 6 aylık döneminde sağlık için 2 milyar 458 milyon 950 bin lira çıktı.
Bunun 334 milyon 776 bin lirası genel tedavi ve sağlık malzemesi giderleri, 150 milyon 52 bin lirası da genel ilaç giderleri için kullanıldı. 

Yeşil kartta gider azaldı
Tasarruf tedbirleri, özellikle yeşil kartlıların sağlık harcamalarında kendisini gösterdi. 6 aylık dönemde yeşil kartlıların tedavi ve sağlık malzemesi giderleri yüzde 6,5, ilaç giderleri ise yüzde 26,2 oranında azaldı.
Söz konusu dönemde yeşil kartlıların tedavi ve sağlık malzemeleri için bütçeden 1 milyar 375 milyon 832 bin lira, ilaç alımları için de 598 milyon 290 bin lira harcandı.
Bu arada, sağlık alanındaki önlemlerin etkisiyle düzenlenen reçetelerde de ciddi bir azalma ortaya çıktı. Geçici verilere göre, yılın ilk 5 ayında sağlık kuruluşlarına müracaat edenlerin sayısı, geçen yıla göre yüzde 25 oranında artış gösterdi. Buna karşılık, reçete sayısı yüzde 2 oranında düştü.

Doktorlar takibe alındı
Bakanlık yetkilileri, sistemin tek elden yürütülmesiyle birlikte bütün verilerin elektronik ortama aktarılacağını ve yakından izleneceğini de bildirdi.
Bu sayede “hangi doktor, hangi ilaçları yazıyor, aynı doktor sürekli olarak aynı ilaçları mı veriyor, vatandaş ne zaman, nasıl bir tedavi görmüş, hangi ilaçları kullanmış” bunların hepsinin dökümünün yapılacağını kaydeden Maliye yetkilileri, böylece gerek vatandaşın, gerekse sağlık personelinin kötü niyetli uygulamalarının önüne geçileceğini ifade etti.

209 milyon TL yatırım
Öte yandan bütçenin fonksiyonel ve ekonomik sınıflandırma verileri de, yılın ilk yarısında sağlık hizmetleri için toplam 6 milyar 769 milyon 101 bin lira harcama yapıldığını ortaya koydu. Bunun 3 milyar 80 milyon 965 bin lirasını sağlık personelinin maaş ve diğer özlük hakları oluşturdu.
SGK’ya sağlık giderleri için 721 milyon 290 bin lira aktarılırken, sağlıkla ilgili 2 milyar 751 milyon 97 bin liralık mal ve hizmet alımında bulunuldu.
Sağlık yatırımları için bütçeden 209 milyon 506 bin lira çıkarken, sağlık alanındaki cari transferler de 6 milyon 242 bin lira olarak belirlendi. (aa)

Evlerde torba dolusu ilaç var 
Maliye Bakanlığı yetkilileri, sağlıkla ilgili bugüne kadar alınan tedbirlerin sonuçlarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu: “İlk 5 ayda sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı artarken, reçete sayısının düşmesi oldukça dikkat çekici. Türkiye’de insanlar, başı ağrıdığında dahi sağlık kuruluşlarına koşuyordu. Gerekli gereksiz ilaç yazdırılıyordu. Herkesin evinde bir bölümü kullanım tarihi geçmiş torba dolusu ilaç var. Sağlıkta her aşamada çok sayıda suistimal yaşanıyordu.

Savurganlığa engel
Uygulamaya konulan tedbirlerle, bu tür yanlışlıkların önüne geçmeye çalıştık. Hasta katkı payı ve ilaçla ilgili düzenlemeler, hastanelerde paket fiyat yöntemi, sağlıktaki savurganlığın önlenmesinde etkili olmaya başladı. Bu tür tedbirler devam edecek.”
Bu arada devlet, bu yılın ilk 6 ayında çalışanlardan 31 milyon 867 bin lira, yeşil kartlılardan ise 48 milyon 297 bin lira tedavi katılım payı aldı.