Kavganın Merkez'i

Kavganın Merkez'i
Kavganın Merkez'i
Büyüme ile enflasyon arasında adeta ip üstünde yürüyen Merkez Bankası, ekonomi yönetimi arasındaki fren-gaz kavgasıyla iki taraftan çekiliyor.

İkinci çeyrek büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalması ve bütçe açığının 8.5 milyar liraya ulaşması ile birlikte ekonomi yönetiminde başlayan ‘fren-gaz’ tartışmaları devam ediyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan arasında başlayan polemiğe son noktayı önceki akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan koydu. Başbakan Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında “Yeri gelir gaz, yeri gelir fren olur” değerlendirmesinde bulundu. 


BDDK’dan şaşırtan tavır
Haziran 2012 Finansal Piyasalar Raporu’nu yayımlayan BDDK, ‘Kredilere yönelik sıkılaştırıcı politika tedbirleri esnetilebilir” tespitinde bulunarak adeta gaza basılmasından yana bir tavır koydu. BDDK’nın, “Bizim kesinlikle duracak, frene basacak lüksümüz yok” diyen Çağlayan ile benzer görüşte olduğu gözlenirken, Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ihtiyatlı tutumunu sürdürüyor. Babacan, gaza basılmasını isteyenlere “Sisli ve virajlı yoldaki şoför ‘Ya kardeşim yavaşlama, bas gaza’ seslerini dinlemez” diyerek yanıt verirken, Başçı da finansal krizlerin en önemli öncü göstergesinin kredilerin aşırı hızlı artması olduğu tespitini yeniledi.
Piyasalar açısından bakıldığında ekonomide tek bir yetkili olması gerektiğinin altını çizen ve ismini vermek istemeyen bir bankacı, “Her kafadan bir ses çıkıyor. Kim yetkili bilmek istiyoruz” dedi. Bu tartışmaların en fazla yıpratacağı kurumun Merkez Bankası (MB) olacağının altını çizen bir başka başkacı ise, “Merkez Bankası başarılı bir politika uyguluyor. Adeta ip üstünde yürüyor ve iki taraftan da çekiliyor. Merkez Bankası kimseyi memnun edemiyor. Enflasyonda vatandaş, büyümede hükümet ve iş dünyası memnun olmuyor” değerlendirmesinde bulundu. 


Aşırı fren de olmamalı 

Avrupa’daki krize dikkat çeken bir başka bankacı ise, aşırı fren yapılması durumunda ekonomideki yavaşlamanın hızlanacağı görüşünde. Hesapsız bir şekilde gaza basılması durumunda da hem enflasyonun hem de cari açığın tekrar ana gündem maddesi haline geleceğini belirten bankacılar, “Yani bir denge olmalı. Fren ve gaz bir arada olmalı” dedi.

Aşırı frenİn sonuçları 

Ekonomide büyüme rakamları düşer.
İhracattaki kayıplar devam eder.
İşsizlik oranında artış olur.
Bütçe gelirlerinde düşüş hızlanır.

Aşırı GAZIN sonuçları

Kredilerin artış hızı yükselir.
Enflasyon hedefin üstüne çıkar.
Cari işlemler açığı artar.
Dış finansman ihtiyacı yükselir.

bigPara.com