Kaya gazı için Diyarbakır'a hücum

Kaya gazı için Diyarbakır'a hücum
Kaya gazı için Diyarbakır'a hücum
Shell'in, enerjide alternatif olarak görülen kaya gazı için Diyarbakır'a gelmesinin ardından Exxonmobil'in de bölgede arama yapmak istediği ileri sürüldü.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Enerjide yeni alternatif olarak nitelenen kaya gazı için Shell’in Diyarbakır’a gelmesi diğer uluslararası şirketlerin de bölgeye ilgisini beraberinde getirdi. Yapılan araştırmalarda Türkiye ’nin Diyarbakır, Trakya ve Erzurum’da kaya gazı rezervi olduğu, bu bölgelerde 20 trilyon metreküp doğalgaz ve 500 milyar varil petrol rezervi taşıyabilecek kaya yapıları olduğu tahmin ediliyor. Bu arada Exxonmobil’nin de Diyarbakır’da arama yapmak istediği konuşulmaya başladı.

Masraflar Shell’den
Shell ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) geçen hafta Diyarbakır’da Sarıbuğday-1 sahasında kaya gazı aramalarına başladı. Bu bölgelerde yapılacak sondajların tamamının masrafını Shell ödeyecek. Bulunacak petrolün yüzde 70’i TPAO’ya ait olacak. Aramalarda 4500 metreye kadar inilmesi hedefleniyor. Shell’in bölgede arama yapmaya başlamasıyla birlikte kaya gazının ne olduğu da tartışılmaya başlandı. Genellikle ince taneli ve tabakalı bir yapıya sahip olan, ayrıca kerojen adı verilen organik madde içermesinden dolayı ısıtıldığında petrol ve gaz üretilebilen tortul kayalar içerisindeki gazlar ‘kayagazı’ olarak adlandırılıyor. Kaya gazı sondajı, klasik petrol ve doğalgaz aramacılığına göre daha kolay, fakat daha pahalı bir yöntem. Ancak kaya gazı sondajı, Türkiye’nin enerji alanındaki dışa bağımlılığı dikkate alındığında, kaya gazına yapılacak yatırımların yine de kârlı olacağı dile getiriliyor.

Dengeleri değiştirebilir
Türkiye’de Trakya, Diyarbakır ve Erzurum’daki üç alanda kaya gazı baseni olduğu belirlendi. Bu araştırmalara göre; bahsi geçen bölgelerde 500 milyar varil petrol rezervi taşıyabilecek kaya yapıları olabileceği tahmini yapılıyor. ABD’de bugün , günlük gaz üretiminin yüzde 25’i kaya gazından unkonvansiyonel yöntemle elde ediyor. 2011 yılı verilerine göre dünya genelinde unkonvansiyonel amaçlı açılan 15 bin 467 kuyunun, 15 bin 417 adedi yani yüzde 99,7’si Kuzey Amerika’da açıldı. Kaya gazının dünya enerji piyasasında dengeleri değiştirebileceği konuşuluyor. Dünya gaz piyasasında fiyat değişimlerinin olabileceği, Rusya’nın ağırlığının azalacağı tahminleri yapılıyor. Doğalgazda en büyük ithalatçı ABD’yken bu yöntemle ABD’nin rezervi 20 yılda ikiye katlandı. ABD’nin kullanılabilir rezervinin süresini 165’ten 630 yıla çıkardı.

Nerelerde bulunuyor 
* Trakya, Diyarbakır ve Erzurum’da 500 milyar varil petrol rezervi taşıyabilecek kaya yapıları bulunuyor.
* Dünyada açılan 15 bin 467 kuyunun yüzde 99,7’si Kuzey Amerika’da.

Kaya gazı nasıl çıkarılır?
 
* Gaz taşıyan kaya katmanların içinde kırılmalar üretilip yeryüzüne çıkarmak için su basıncı kullanılıyor.
* Su öncelikle toprakla ve süreci hızlandırmak için kullanılan katkı maddeleriyle karıştırılıp çelik boruların içinden kilometrelerce aşağıya doğru gaz içeren katmanın içine enjekte ediliyor.
* Yaklaşık 90 gün sonra, kırılma süreci duruyor ve gaz küçük yüzey toplayıcılarının ve dağıtım ünitelerinin içine akmaya başlıyor.

Dünya piyasasını nasıl etkileyecek 
* Fiyat değişimleri olabilir.
* Rusya’nın ağırlığı azalır.
* ABD’nin rezervi ikiye katlandı

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109936010993608

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kanlı petrol simsarları ve Diyarbekir-Erzurum-Trakya şeytan üçgeni... - byzantion

  Shell adlı eli kanlı petrol simsarlarının pisliğe üşüşen sinekler gibi gelmesinden belliydi zaten bu işin içinde bir haltın olduğu. Bu kaya gazı denen şey doğaya dolayısıyla insana fazlasıyla zarar veren bir fosil yakıt./Ayrıca son derece risksiz bir deprem ülkesi olan cennet ülkemin güzide birer parçaları olan bahsi geçen bölgelerde böyle bir saçmalığa elllbetteki aziz milletini fazlasıyla(!!!) düşünen iktidarımız izin vermeyecektir(!!!)Milletini nükleer enerjiden ve onun zerzevatları nükleer enerji şirketlerinden koruduğu(!!!) ve nükleer enerjinin tamamen bir aldatmaca olduğunu açıkladığı(!!!) gibi burada da gereken duyarlılığı göstererek bunu bertaraf edecek duyarlılığa sahip bir iktidar anlayışına sahibiz hamdolsun!!!(yan çizgiden sonraki cümlelerin doğruluğunu vicdanınıza bırakıyorum!)

  Bir ve tek Dünya var ve bizler onun üstünde yasiyoruz... - ercan02

  Birazcik olsun Ekvadoru kendinize örnek alin. Adamlar milyarlik petrolü sirf dogayi koruma adina ki (Amazonlarin yok olmasini engellemek için, çünki tüm dünyanin oksijen deposu olan Amazonlarin yokolmasi dünyanin gelecegini tehtit ediyor.) ( yine burada elestirel olan insanlara karsi negatif oy veren "ileri zekalilara" söylemek istedigim; dünya bir ve tek. Hepimiz onun üstünde yasiyoruz. Dünyamizin yok olmasi o çok "sevdiginiz" türkiyeninde yok olmasi anlamini tasiyor.) Dogaya karsi bu hoyratlik, yarin bir gün gelir hesabi ödenir. Bütün Türkiye Kürdistanini barajlarla, heslerle dogal yapisinin yok edilmesi ve üstüne üstelik bu tas gaziyla bu tarumarin katmerlestirilmesi olmamali. Artik aklimizi basimiza alma zamani. Dengeleri anlamak ve korumak lazim. Sonucu yanliz Türkiye degil tüm Dünya çekiyor.

  ... - noelon

  anadolu, ihanete uğrayıp yaralı düşmüş bir aslan, petrol şirketleri ise yaralı aslanın etrafından dönüp duran çakallara benziyorlar... ölse de etinden sütünden faydalansak diye dişlerini biliyor bu çakallar...

  Kayaların da - anaximenes

  'ilik'lerini söküp alacaklar demek. İliklerimize kadar sömürüldüğümüzü söylerdik ya, asıl şimdi olacak anlaşılan. Tansu Çiller neredesin!.. Bir çakıl taşı bile vermem derdin, şimdi kayalarımıza göz diktiler, gel kurtar(!) bizi..

  Küresel Felaket! - Sömsöm Yarim

  Kaya gazı çıkarma işleminin nasıl bir doğa katliamı olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez. En iyisi 2011 En İyi Belgesel Film Oscar Adayı olan "Gasland"ı seyredin, kendiniz görün. Bölge halkı suyun yandığı ve içilemediği bir gelecek istemiyorsa, şimdiden protestolara başlasın derim.

  Kaya Gazi - veysi1

  Kaya gazi cikarilmasi DEPREM'e yol aciyor, musade edilmemeli.

  BEN KAYA GAZINA KARSIYIM - Gulazer

  Çekoslavakyada kaya gazı için şirketlere verilen yetki geri alındı. Çünkü bunun doğaya verdiği zararı araştırmak için. Daha sonrasında tekrar bu işleme devam edilip edilmeyeceğine karar verilecek. Çünkü çevre kirliği ve deprem tehlikesi yaratıyor. Deprem riski çok yüksek olan bir bölgede boyle bir şeyi istemiyorum. Van depremi henüz unutulmadı beyler. İştihanızı kabartan para kanlı bir para biliyorsunuz ama sizin için para paradır üzerinde kan lekelerinin olmasının önemi yok. http://batmanbarisgazetesi.com/haber-3014-Kaya-gazi-sondaji-tehlikeli-mi.html http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/shell-guneydogu-anadoluda-kaya-gazi-arastirmalarina-basladi-050912/