Kaya: Yapı Kredi Bankası'nı aldık, sektörün önü acıldı

Koç Finansal Hizmetler İcra Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya...

İSTANBUL - Koç Finansal Hizmetler İcra Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya, "Yapı Kredi'yi alarak zoru başardık. Bu bankayı bizden başkası da alamazdı zaten. Biz Yapı Kredi'nin sahiplik sorununu çözünce, Türk bankalarına güven arttı, sektörün önü açıldı, aldığı dış kredilerin faizi düştü" dedi.
Koç Grubu ile İtalyan UniCredit'in yüzde 50'şer ortaklığı bulunan Koç Finansal Hizmetler'in İcra Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası'nın Genel Müdürü Kemal Kaya, "Yapı Kredi'yi bizden başkası zor alırdı. Çünkü, ben Yapı Kredi'de daha önce çalışmıştım ve içini gayet iyi biliyordum. Buna rağmen zorlu bir pazarlık dönemi geçirdik" diye konuştu.
Kemal Kaya, Koç Finansal Hizmetler'in CEO'su (Chief Operating Officer) Federico Ghizzoni ile birlikte basınla sohbet toplantısı düzenledi. Kaya, Grubun bankacılıkta büyüme hedefini bundan 5 yıl önce belirlediğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Yapı Kredi'yi almak bizim açımızdan sürpriz değildi. Koç Grubu finansal piyasalarda organik, stratejik ortaklık ve satın almalarla büyüme kararı almıştı. Önce 2001'de Koç Finansal Hizmetler'i kurup, finansal işleri tek çatı altında topladık. 2002'de UniCredit'le yüzde 50-50 ortaklığımız oluştu. Böylelikle o dönemde finansal sektörde bir ilki de gerçekleştirmiş olduk. UniCredit'le birlikte ortak strateji belirledik. Bir yandan yüksek kârlılığa dayalı organik büyüme, diğer taraftan da bir banka alımı için fırsatları değerlendirmemiz söz konusuydu. Bunun için de ilk sıraya Yapı Kredi Bankası'nı koyduk."
İlk sırada Yapı Kredi vardı: Yapı Kredi Bankası'nı ilk sıraya koymalarının gerekçesini 'sahiplik sorunu' olarak vurgulayan Kemal Kaya, şöyle konuştu:
"Çukurova Grubu'nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'yla (BDDK) yaptığı anlaşmalar çerçevesinde Yapı Kredi'nin satışı mutlaka gündeme gelecekti. Bunu bildiğimiz için çalışmalara başladık. Zaten bildiğimiz bir bankaydı. Satınalma işlemi 10 ayda tamamlandı ama hazırlık süreci daha uzun sürdü. Son üç yılda yaşadığı kritik günlere karşın Yapı Kredi kendi gücüyle ayakta durdu, değerini yitirmedi. Bu, hiç de kolay bir iş değildi. Bu yüzden Yapı Kredi çalışanlarına ve önceki yönetime teşekkür ediyoruz."
Sektöre güven arttı: Yapı Kredi'yi alarak, 'zor bir iş'i başardıklarını ifade eden Kemal Kaya, şunları söyledi: "BDDK, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Çukurova Grubu, yani olayın tüm tarafları görüşmelerimiz sırasında yapıcı davrandı. Çok kolay olmayan bir işi başardık. Bu işi bizden başka kimse de yapamazdı. Yapı Kredi Bankası'nın devir işleminin tamamlanmasının ardından Türk bankacılık sektörüne güven daha da arttı. Örneğin Türk bankalarının borçlanma faizi daha da düştü. Yaz aylarında Türk bankaları libor artı yüzde 0.85'le dış kredi alırken, şimdi bu oran libor artı yüzde 0.60'a kadar geriledi. Bunda elbette 3 Ekim 2005 tarihinde AB'yle müzakerelerin başlamasının da etkisi var. Ancak, yarı etkiyi Yapı Kredi Bankası'nın bankanın sahiplik sorununun çözülmesinin yaptığına inanıyorum."
175 bin müşteriye 'mektup yolladık: Kemal Kaya, operasyonun tamamlanmasından sonra 150 bin Yapı Kredi ve 25 bin Koçbank müşterisine birleşmeyle ilgili bilgi veren mektup yolladıklarını belirtti. Mektupların gönderildiği özel müşterilere birlikte neler yapacaklarını ve gelişmeleri anlattıklarını belirten Kaya, personelin bilgilendirilmesine yönelik çalışmaların da başladığını ifade etti. Üst yönetim ve şube müdürü düzeyinde başlayan bilgilendirme toplantılarının daha alt düzey çalışanları da kapsayacağını belirten Kemal Kaya, "Şimdiye kadar 2 bin kişiyle görüştük. Rakam kısa süre içinde 6 bine ulaşacak."
Çukurova'ya güvendik: Bankanın hâkim ortağı Çukurova Grubu'nun Turkcell'de hisse satışı için anlaştığı TeliaSonera ile sonradan yollarını ayırdığını ve Yapı Kredi Bankası görüşmelerinde benzer bir durum yaşanması ihtimalinden tedirginlik duyulup duyulmadığı sorusu üzerine de Kemal Kaya şu cevabı verdi: Olayın birden çok tarafı vardı. Ancak tüm taraflar da çok iyi niyetliydi. Biz Çukurova Grubu'nu iyi tanıyorduk ve onlara güvendik. Güvenimiz de boşa çıkmadı.
Temerrüt bizi korkutmaz: Kaya, "Çukurova Grubu, Pamukbank'tan doğan borçlarıyla ilgili ödemesini bu ay dördüncü kez aksatmış oldu ve TMSF nezdinde son gecikme hakkını kullandı.
Eğer bu ay ödeme yapılmazsa Çukurova'nın TMSF'yle anlaşması bozulacak. Yapı Kredi'nin hâlâ Çukurova'dan alacağı olduğuna göre, oradaki aksamalar sizi tedirgin ediyor mu?" sorusuna ise "Bizim operasyon bitti. Hisse devirleri yapıldı. Grubun kalan borcu için İstanbul Yaklaşımı anlaşması yaptık, sağlam teminatlar aldık. Ayrıca grubun ödeme kabiliyetinin arttığını düşünüyoruz. Dolayısıyla Çukurova'nın TMSF nezdinde temerrüde düşmesi bizi endişelendirmiyor" yanıtını verdi.
İndirim Çukurova'ya özel değil: Kemal Kaya'ya göre Çukurova'nın borçlarından 303 milyon dolar indirim yapılması küçük ortakların aleyhine bir düzenleme değil. Kaya, toplu borç ödemelerinde 'peşin ödeme indirimi'nin yapıldığını belirterek "Bu, yalnızca Çukurova'ya sağlanmış kolaylık değil. Tüm işlemler 9 aylık bilançomuza ve çağrı fiyatımıza yansıyacağı için küçük hissedarlarımızın kaybı olmayacak" dedi.
Emekli sandıkları birçok bankanın sorunu: Kaya, bankaların emekli sandıklarının önümüzdeki dönemde gerçekleşecek tek çatıdaki sosyal güvenlik sisteminin içine girmesinin şart olduğunu söyledi. Kaya'ya göre bu iş tümüyle Yapı Kredi'nin sorunuymuş gibi öne çıktı." Oysa bu sorunun bir an önce çözümlenmesi gerekiyordu" diyen Kaya "Sadece bizim değil, birçok bankanın sorunuydu. Çözüm bulunurken tüm yük devlete bırakılmıyor. Yapı Kredi bu iş için 350 milyon avro bedel ödeyecek" diye konuştu.
'Küçük ortaklar üzülmeyecek'
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kaya, küçük hissedarlara çağrı yükümlülüklerini yerine getirmek için çalışmaların sürdüğünü ve yakında Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuracaklarını söyledi. Kaya, bu konuda şu bilgiyi verdi: "Yapı Kredi'nin ilk gerçek bilançosu ay sonunda 9 aylık sonuçlarımızı açıklayınca ortaya çıkacak. Bu bilançoyla birlikte Yapı Kredi'nin küçük hissedarları da bankanın gerçek değerini öğrenecek. Onlara çağrı yapmak için de hazırlıklarımız sürüyor. SPK'nın da kabul edeceği hisse değerini belirleyip, gerekli izinlerin çıkmasından sonra küçük hissedarlarımıza, 'Buyrun, isterseniz bu fiyattan hisseleri bize satın' diyeceğiz. Belirleyeceğimiz fiyat eminiz ki küçük hissedarlarımızı da rahatlatacak. Buna bir nevi gönül alma da diyebilirsiniz. Zaten görüşmelere ilk başladığımızda Çukurova Holding'e küçük ortakları kesinlikle üzmeyeceğimizi ve çağrıda bulunacağımızı söylemiştik. Çukurova'ya hangi fiyatı verdiysek, küçük ortaklarımız da o fiyattan isterlerse hisselerini bize devredecek."
İsim konusunda çalışılıyor
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un geçen hafta Londra'da yaptığı açıklamalarda bankacılık faaliyetlerinin Yapı Kredi adı altında devam edeceğini söylemesine karşılık, Kaya, isim konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti. Kaya'ya göre Yapı Kredi çok önemli bir marka, ancak Koçbank da Koç Grubu'nun adını taşıdığı için güven telkin ediyor. Bu nedenle isim konusunda karar için biraz daha çalışılacak. Koç Finansal Hizmetler İcra Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Yapı Kredi Bankası'nın gücünü, "Yapı Kredi Bankası gücünü devletin yönetiminde olduğu 3 yıllık ara dönemde de ortaya koydu. Banka hemen hemen her alanda pazar payını korudu. Kayıplar ise önemli değil. Yapı Kredi Bankası'nın yerinde bir başka banka olsaydı, sahiplik sorununun çözümünü beklediği ara döneme aynı şekilde dayanamazdı ve çok büyük yaralar alırdı. Hiçbir şubeyi kapatmayacağız ve daha da büyüyerek devam edeceğiz" şeklinde özetledi. Kemal Kaya, Fiskobirlik'le alacak sorunlarının henüz çözüme kavuşmadığını da belirtti.