Kaydi sistem başlıyor

Kaydi sistem, Gedik Yatırım Menkul Değerler'in iki yatırım fonu ile yarın uygulamaya başlıyor. Hukuki altyapısı SPK, bilgi işlem altyapısı ise Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından hazırlanan kaydi sistemin 2005 yılının haziran-ekim döneminde tüm yatırım fonlarında uygulanması da planlanıyor.

İSTANBUL - Kaydi sistem, Gedik Yatırım Menkul Değerler'in iki yatırım fonu ile yarın uygulamaya başlıyor. Hukuki altyapısı SPK, bilgi işlem altyapısı ise Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından hazırlanan kaydi sistemin 2005 yılının haziran-ekim döneminde tüm yatırım fonlarında uygulanması da planlanıyor.
SPK Başkanı Dr. Doğan Cansızlar, kaydileştirme işlemlerinin tamamlanması ile birlikte 71 adet kurucu banka ve aracı kurumun yönettiği, 261 adet yatırım fonundaki yaklaşık 2.7 milyonu bakiyeli yaklaşık 7 milyon yatırımcının hesaplarındaki 25.6 milyar Yeni Türk Lirası değerindeki 100 milyon adet katılma belgesinin toplanıp, iptal edileceğini söyledi.
Cansızlar, sistemin devreye girmesinin ardından yatırımcıların fonlarına ilişkin bilgileri aracı kuruluşlarının yanı sıra Merkezi Kayıt Kuruluşu kanalıyla kayden izleyeceğini sözlerine ekledi.