Kayıp Kaçak bedeline 2.7 milyar lira ödedik

Kayıp Kaçak bedeline 2.7 milyar lira ödedik
Kayıp Kaçak bedeline 2.7 milyar lira ödedik
Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2011'de abonelerden 'kayıp-kaçak' bedeli altında 2.7 milyar lira tahsil edildiğini açıkladı

CHP milletvekili Alaattin Yüksel’in soru önergesini cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2011’de abonelerden ‘kayıp-kaçak’ bedeli altında 2.7 milyar lira, sayaç bedeli olarak 129.4 milyon lira, 551 milyon liralık da TRT payının tahsil edildiğini açıkladı.

Elektrik faturalarındaki elektrik ücretinin dışında tüketiciden ‘sayaç okuma bedeli’, ‘Kayıp kaçak bedeli’ ve ‘TRT payı’ adı altına alınan ücretlerin yılda 3 milyar 380 milyon TL’yi aştığı ortaya çıktı. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ’de yaklaşık 33 milyon sayaç kullanıcısı olduğu bilgisini verdi. ‘Sayaç okuma bedeli’ adı altında 2011’de 129.4 milyon TL tahsil edildiğini ifade eden Yıldız, ‘TRT payı’ olarak da 551 milyon TL’lik meblağ toplandığını bildirdi.

HEDEF ORANIN ÜSTÜNDEKİ KAYIP VATANDAŞTAN TAHSİL EDİYORLAR
Elektrik abonelerinden ‘kayıp-kaçak bedeli’ adı altında geçen yıl 2.7 milyar TL toplandığını açıklayan Bakan Yıldız, “Dağıtım şirketlerinin kendileri içine belirlenmiş olan hedef kayıp-kaçak oranına ulaşamamaları halinde ortaya çıkabilecek zarar ilgili şirkete bırakılmıştır” dedi. Hedefe ulaşan şirketlerin geriye kalan kayıp bedelinin vatandaştan alındığını belirten Yıldız, “Uygulama döneminin her bir tarife yılı için hedef kayıp kaçak oranlarının belirlenmesiyle tüketicilerin daha düşük kayıp kaçak bedelinden fiyatlandırılması sağlanırken, dağıtım şirketlerinin daha düşük kayıp oranlarını gerçekleştirecek şekilde faaliyet göstermeleri teşvik edilmektedir” diye konuştu. Mevcut uygulamada bölgedeki kayıp kaçak bedeline göre o bölgede oturan vatandaşların faturalarına yansıması da farklı oranlarda oluyor.

Bakan Taner Yıldız, soru önergesinde şu bilgiyi verdi:
“Kayıp enerji maliyetleri hesaplanırken ve tarifelere yansıtılırken 2011-2015 dönemi için onaylanan hedef kayıp kaçak oranları esas alınmıştır. Söz konusu oran geçen yıl onaylı rakamlar üzerinden yüzde 15.14 iken bu yıl yüzde 13.55 seviyelerine çekilmiştir. Dağıtım şirketleri önceki yıl muhatap oldukları kayıp kaçak enerji risklerine ilaveten iki rakam arasındaki farktan kaynaklanan riskleri de yönetmek durumunda bırakılmıştır.”(vatan)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108075810807588

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ölüsü de,Dirisi de. - Clear

  Şu din ve Kemalizm konusunda ağzı olan,yarı cahil haliyle,alakalı alakasız konuşuyor.Ölüsü de konuşuyor,dirisi de konuşuyor,tam anlamıyla saçmalıyor.

  @ Ölü asker - mataman

  Ne ilgi anlamadim, ha kacak elektrigin parasini Kemalistlermi ödesin diyorsan ben kabul ederim.

  xxx - Buenasivassc

  sanki topladıkları parayı da kayıp ve kaçak ın engellenmesi için kullanıyorlar. kim bilir hangi mücahitin cebi doluyor.

  Neden? - Clear

  Neden başkasının suçunun bedeli bana ödetiliyor? Yapanlar için bir güvence mi verdik biz,yani kefilmi olduk? Yakalanıp yargılandılar da,tazminat ödemeye de bizler mi mahkum edildik?

  @mataman - Dead Solger

  Ateist ve "azınlıkta kalan" kemalistlerden alınmaması gerekmiyor mu? Nede olsa onların parasını kullanmak dinimize göre caiz değil. Sonra sizin gibi pek mümin arkadaşları elektrik falan çarpar. Öyle değel mi??

  Kacak - mataman

  Kacak elektrik kullananlari protesto ediyorum. Sonucta elektrik sirketlerine hava hos elektrigin parasini söyle veya böyle aliyorlar. Olan düzenli parasini ödeyene oluyor. Herkesin kacak elektrigi ihbar etmesi gerekiyor. gecenlerde kuyu suyunu kacak elekrikle isitanlar TV de görmüstüm

  ! - candiyorki

  Benden aldığınız her haksız, dayanaksız PARA bunu yapanlara, HARAM olsun ! Hakkımı helal etmiyorum ! Umarım benim burnumdan getirerek aldığınız para size şer getirir ! ben o parayı kazanmak için sabahın güneşinden akşamın karanlığına kadar çalışıyorum ! Belim ayaklarım ağrıyor ! Haram olsun !