Kayıt dışı cep telefonu sahibi son kez uyarılacak

Kayıt dışı cep telefonlarını kayıt altına alma süresi 13 Aralık salı günü sona eriyor. Kayıt dışı telefon kullananlara GSM operatörleri 5 Aralık'tan itibaren...

ANKARA - Kayıt dışı cep telefonlarını kayıt altına alma süresi 13 Aralık salı günü sona eriyor. Kayıt dışı telefon kullananlara GSM operatörleri 5 Aralık'tan itibaren iki uyarı mesajı gönderecek. Kayıt altına alınmayan telefonlar 13 Aralık'ta bloke edilecek. Kayıt dışı makineler abone merkezine gitmeden, fatura veya kontör değerinden 5 YTL düşürülerek kayıt altına alınabilecek. Bu sayede abone merkezlerinde kuyruk ve yığılma problemleri yaşanmayacak.
13 Temmuz 2005'te uygulamaya konulan 5392 sayılı 'kayıt dışı cep telefonlarını kayıt altına alma' ile ilgili yasadaki beş aylık süre 13 Aralık'ta sona eriyor. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, dün konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi.
'Gasp yüzde 80 azaldı'
Acarer, kanunla Telekomünikasyon Kurulu'na tam yetki verildiğini belirterek, kanunun uygulama sürecinde sorunla karşılaşmadıklarının altını çizdi ve şu mesajları verdi: "Kanun olumlu sonuçlar doğuruyor. Kanunun ilk yayımlandığı tarihe kadar Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yansıyan istatistiklerde çalıntı ve gasp ile ilgili yedi ölüm, 600'ün üstünde yaralı, 32 binin üstünde gasp suçu var görülüyor. Kanunun yürürlüğe girmesiyle gaspta yüzde 80 azalma görülüyor ve ölüm ya da ciddi yaralanma ise hiç olmamış. Söz konusu mevzuatın sosyal açıdan faydası ortada. Diğer yandan kayıtlı makine artışı var, bu da milli ekonomi için ciddi yarar. Yasal sürecin uygulanmasında geri adım atma yok. 10 yıldır birikmiş bir sorunun 10 günde çözümünü beklemek hayal olur ama herkes destek olmalı."
Dün, GSM operatörlerine kayıt dışı telefonlarla ilgili bilgileri gönderdiklerini ve 5 Aralık'tan itibaren GSM operatörlerinin abonelerine kısa mesaj göndermeye başlayacağını vurgulayan Acerer, kanun gereği iki uyarı mesajının gönderileceğini söyledi. Acarer, kayıt dışı telefonların kayıt altına alınması için son tarihin 13 Aralık olduğunu, kayıt dışı makinelerin abone merkezine gitmeden, fatura veya kontör değerinden 5 YTL düşürülerek kayıt altına alınacağını belirtti. Acarer, bu sayede abone merkezlerinde yığılmanın önleneceğini, ama 5 YTL ödemek istemeyen ve faturasını ibraz edebilecek durumda olan abonelerin de abone merkezlerine gitmeleri gerektiğine dikkat çekti. Acarer, sorunların önlenmesi için 13 Aralık'tan itibaren Bilgi İhbar Merkezi'nin kullanıma açılacağını söyledi.
13 Temmuz önemli tarih
Yasanın yürürlüğe girdiği 13 Temmuz 2005'ten sonra kayıt dışı olarak Türkiye'ye gelen ve kullanıcılara ulaşan telefonlarla ilgili ise yapacak bir şey bulunmadığını ifade eden Acarer, kanunun bu telefonların kesin olarak bloke edilmesine hükmettiğine dikkati çekti. Acarer, klonlanmış makine ve SIM kartlarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: "Klonlanmış makinelerde klonlu numarayla SIM kart numarası eşleştirilerek, büyük miktarda makinenin bloke edilmesi önlenecek. Ancak, bu arada sorunlar çıkabilir. SIM kart numarasıyla klonlanmış numara eşleştirileceği için başka bir SIM kart veya makinenin kullanılması sırasında kısıtlama getirilecek, klonlanmış makinenin bu sorunun bakım merkezleri aracılığıyla çözülmesi tavsiye edilecek."
Acarer, 13 Aralık sonrasında telefonu gasp edilen kullanıcıların ne yapması gerektiği ile ilgili bir soruya, "En kısa zamanda Abone İhbar Merkezi kurulacak ve merkez 24 saat çalışır hale getirilecek. Gasp edilen telefonun sahibi bu merkeze bildirimde bulunarak, telefonun bloke edilmesini sağlayacak" yanıtını verdi.