'Kayıt dışı ekonomiyi yüzde 25.5'lere indirdik'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2002'de gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yüzde 14.6'sı olan bütçe açığının bu yıl yüzde 1'in altına düşeceğini, böylece bütçenin milletin sırtına yük olmaktan çıkacağını belirtirken...

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2002'de gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yüzde 14.6'sı olan bütçe açığının bu yıl yüzde 1'in altına düşeceğini, böylece bütçenin milletin sırtına yük olmaktan çıkacağını belirtirken, "Mali disiplinin sürdürülmesi ve bütçenin iyi idare edilmesi konusundaki kararlılığımız devam ediyor" dedi. Bakan Unakıtan, ekonomide kayıt dışılığı yüzde 25.5'e düşürdüklerini savundu.
Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, PTT şubeleri ve görevlilerinin trafik cezası tahsilatı yapabilmesi konusunda iki kurum arasında gelecek hafta protokol imzalayacaklarını söyledi.
'Yedi sıra yükseleceğiz'
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Maliye, Gelir İdaresi ve Kamu İhale Kurumu ile Özelleştirme İdaresi'nin 2007 bütçe görüşmelerinde konuşan Unakıtan, 2008 yılından itibaren ücretlilere vergi iadesi yerine, uygulanacak asgari geçim indirimiyle istihdam üzerindeki vergi yükünün önemli ölçüde azalacağını belirtti. Unakıtan, Türkiye'nin vergi yükleri sıralamasında OECD ülkeleri arasında yedi basamak gerileyeceğini söyledi.
Arıoğlu da asgari geçim indirimiyle sağlanacak vergi indiriminin net maaş alan çalışanları da kapsadığını, uygulamaya geçilmesiyle sözleşmesini net maaş üzerinden yapan çalışanların vergi indirimi farkını işverenden talep etmeleri gerektiğini belirtti.
Denetim güçleniyor
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın verdiği bilgiye göre, 2002-2006 döneminde 2 bin vergi denetmen yardımcısı, 2003-2005'te 84 adet gelir uzman yardımcısı ve 2003-2005'te 1.500 gelir uzman yardımcısı istihdam eden Maliye, 2007'de 2 bin 500, 2008'de 3 bin, 2009'da 2.500 gelir uzmanı alacak.
Geçen hafta yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda Devlet Bakanı Ali Babacan'ın, "Son dört yılda kayıt dışılıkla ilgili belki hiç ilerleme kaydedemedik' sözüne karşın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın çalışmalarına göre, Türkiye'deki kayıt dışılık oranının 2002'de yüzde 33.7 iken, 2005'te yüzde 25.5'e indiğini savundu.
CHP'li Mustafa Özyürek, hükümetin getirmeye hazırlandığı özel gider bildirimini eleştirirken, geçmişte de harcamasıyla geliri arasında farklılık bulunanlara nereden buldun diye sorulduğunu, onların da 'Kayınvalidem zengin, parayı ondan aldım' dediklerini belirterek, "Şimdi siz de yeni kayınvalideler yaratacaksınız" dedi. AKP'lilerin 'Bir adamın kaç tane kayınvalidesi olabilir ki' sözlerine Mustafa Özyürek'in, 'Valla benim bir tane ama sizi bilemem' demesi gülüşmelere yol açtı. CHP'li Akif Hamzaçebi de hükümetin 2007 bütçesi vergi geliri tahminini iyimser bulduğunu söyledi.Partilere 360 milyon YTL
204 milyar YTL'lik toplam bütçenin yüzde 22.5'ini oluşturan Maliye Bakanlığı bütçesinin 896 milyonu bakanlığın doğrudan harcamalarına, kalanı ise diğer kamu hizmetlerine kullanılacak. Kalan 45 milyar YTL'de dikkat çeken diğer kalemler ise şu şekilde dağılacak:
 • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına devlet katkısı için 6 milyar YTL,
 • Genel sağlık sigortasına devlet katkısı 4.4 milyar YTL,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu'na faturalı ödemeler karşılığı yapılacak ödemeler için 3.5 milyar YTL,
 • KÖYDES 2 milyar YTL,
 • Mahalli idare payları karşılığı için 13.6 milyar YTL,
 • Yükseköğretim kurumlarına 4.4 milyar YTL'si cari, 1 milyar YTL'si sermaye transferi niteliğinde olmak üzere 5.4 milyar YTL,
 • Siyasi partilere yardım olarak 360 milyon YTL.


  Trafik cezaları PTT'ye
  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, trafik cezalarının tahsili konusunda önümüzdeki hafta PTT'yle protokol imzalayacaklarını belirtti. Arıoğlu, PTT dağıtıcılarının hem ceza bildirimi, hem de tahsilatı yapacağını, isteyenlerin ise cezasını PTT şubelerine yatırabileceğini açıkladı. Vergi iadelerinin kalkmasından sonra denetimlerin daha da artacağını belirten Arıoğlu "Kira denetimlerinde muhtarlardan da bilgi toplayacağız" dedi. Arıoğlu, Acarkent'in sahibi İsmet Acar'ın vergi borcu bulunduğuna ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, konuyla özel olarak ilgilenmediğini, eğer borç varsa ve tahsili için girişim başlatılmadıysa, ilgililer hakkında soruşturma açtıracağını ifade etti.