Kayıtsız cepler bugün susuyor

Telekomünikasyon Kurumu açıklaması: Kayıp ve çalıntı ihbarıyla oluşturulan kara listedeki cep telefonlarının kullanıma kapatılması bugün başlıyor.

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu, kayıp ya da çalıntı ihbarı çerçevesinde oluşturulan 'kara listede' yer alan cep telefonlarının kullanıma kapatılmasına bugün başlanacağını açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamada, 5392 sayılı kanun gereğince, yasal yollarla ithal edilmediği ya da elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış olduğu tespit edilen yaklaşık 20 milyon cep telefonunun kayıt altına alınması ile ilgili mesaj gönderme ve sorgu süresinin dolduğu anımsatıldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "GSM işletmecilerinden alınan ilk bilgilere göre, söz konusu kanun kapsamına giren cihazların çok büyük kısmı kayıt altına alındı. Kullanıcıları tarafından kayıt edilmeyen ve toplam içindeki oranı oldukça düşük olan cihazların ise büyük kısmını eski ve kullanılmayan telefonların oluşturduğu belirlendi. Savcılıklara ve kurumumuza yapılan kayıp ya da çalıntı ihbarları çerçevesinde oluşturulan 'kara listede' yer alan GSM telefon cihazlarının, kapatılmasına ise bugünden itibaren başlanacak."