Kayseri'den İngiltere'ye mezar satışı

Kayseri'den İngiltere'ye mezar satışı
Kayseri'den İngiltere'ye mezar satışı
Kayseri'de mermer ve taştan mezar üretimi yapan bir firma, İngiltere'ye mezar ihracatına başladı.

Mezar üretiminde Türkiye 'nin önde gelen firmalarından birisi olduğunu ve internette 3 ayrı sitesinin bulunduğunu anlatan Ali İhsan Özdoğan, “Türkiye'de mezar üretimi konusunda ilk internet sitesini ben kurdum. Mezar üretimini artık CNC tezgahlarla yapıyorum. Yöresel taşlardan ve mermerden yaptığım mezarları 500 ile 2500 liraya satıyorum. Özel sipariş ve özel işçilikte bu fiyatlar 10 bin liraya kadar çıkabiliyor” dedi. 

Avrupa'da mezar fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bu nedenle mezar ihracatına başladığını ifade eden Ali İhsan Özdoğan, şu bilgileri verdi: 

YENİ MODELLERİ GÖRMEK İÇİN GEZİYORUM
“Mezarlarla ilgili sürekli araştırma yapıp, yeni modeller üretiyorum. Sırf mezarlıklarını görmek için İngiltere , Fransa, Almanya , Çin ve Hollanda'ya gittim. Avrupa ülkelerinde mezar yapımı ve işçilik çok pahalı. İngiltere'de en ucuz bir mezarın fiyatı (arsa hariç) 6 bin sterlinden satılıyor. 60 bin sterline kadar mezar satışı var. İngiltere'ye tanesi 2500 sterlinden toplam 5 mezar satışı yaptım. Sattığım mezarları da gidip kendim kurdum. 

Avrupa ülkelerinde yaşayan 3. kuşak gurbetçilerimizin bir çoğu artık öldüğünde, kendi ülkesine getirilmiyor. Mezar fiyatları çok pahalı olduğu için de sipariş alma ve satma şansımız var. İngiltere'nin başkenti Londra'ya yakında satış mağazası açacağım. Mağazamda Kayseri'de ürettiğim mezarları sergileyip satacağım. Almanya, Hollanda ve Fransa'da yaşayan Türklere mezar satışı yapmak için de çalışmalarımız var. Buralara da şube açmayı planlıyorum. Burada yaşayan Türkler, bizim yaptığımız mezarlara büyük ilgi gösteriyor.” 

Mezar üretiminde CNC tezgah kullandığını da belirten Ali İhsan Özdoğan, “Türkiye'de mezar konusunda benim kadar gezen, benim kadar araştırma yapan, benim kadar değişik model üreten bir başka meslektaşım yok. Bu alanda iddialıyım” diye konuştu. 

Özdoğan, daha önce Fransa'ya parklarda kullanım için 100 adet taştan oyma fıskiyeli havuz ihraç ettiğini, Almanya'ya da binaların dış cephelerine kullanılan kaplama taşı göndermeye devam ettiğini kaydetti. (AA)

bigPara.com