Kayyum olarak atanan Aytekin Karahan, 'kamu ihalelerine fesat' şüphelisi

Kayyum olarak atanan Aytekin Karahan, 'kamu ihalelerine fesat' şüphelisi
Kayyum olarak atanan Aytekin Karahan, 'kamu ihalelerine fesat' şüphelisi

Kaynak Holding'e kayyum olarak atanan İmran Okumuş un, Rıza Sarraf ın ortağı İranlı işadamı Babek Zencani ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Kaynak Holding'e bağlı 19 şirket, 1 vakıf ve 1 derneğe dün mahkeme kararıyla 7 kayyum atandı. Hâkim kararıyla atanan kayyumlardan biri olan Aytekin Karahan'ın adı 2012'de Ankara Emniyeti'nin Kamu İhale Kurumu'na ilişkin operasyonuyla gündeme gelmişti.

Hâkim Ali Arslan Giritli kayyumluk yapabilecek kişileri tespit ederek başsavcılığa bildirdi. Anadolu 10. Sulh Ceza Hâkimi Ali Arslan Giritli’nin verdiği ve söz konusu suçlamalarla ilgili "24 şirketten 19’una kayyum tayini zorunluluğu görüldüğü" yönündeki kararda şirketler ve kayyumlar da sıralandı.

Hâkimliğin kararında kayyum olarak atanan İmran Okumuş, Sezai Çiçek, Hüseyin Yaşar, Aytekin Karahan, Ertuğrul Erdoğan, İsmail Gülen, Levent Küçük’ün, yönetim organının yetkilerinin tümünü devralacağı da belirtildi. Kararda Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliği ardından toplanan kayyumların yönetim kurulu başkanını kendi aralarından seçmeleri ve şirketlerin faaliyetlerini yönetmeyi derhal devralmaları da istendi.

2012'DE KİK OPERASYONUNDA GÜNDEME GELMİŞTİ

Kaynak Holding’e kayyum olarak atanan isimlerden olan Aytekin Karahan’ın adı, 2012’de Ankara Emniyeti’nin Kamu İhale Kurumu’na ilişkin operasyonda gündeme gelmişti. Operasyon sonrası ihaleye fesat karıştırma, suç işlemek üzere çete kurma suçlamasıyla aralarında Karahan’ın ve KİK bürokratlarının da bulunduğu şüpheliler hakkında dava açılmıştı. Şüphelilerin Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamalarının devam ettiği belirtiliyor. Şüpheli Karahan, örgüt üyesi olmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet suçlamasıyla yargılanıyor.

Yine kayyum olarak atanan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş’un adı ise 17 Aralık soruşturması sırasında gündeme gelmişti. Okumuş’un Rıza Sarraf’ın ortağı, İranlı işadamı Babek Zencani ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Okumuş, Haluk Ulusoy ile birlikte Zencani’nin Tacikistan’daki otobüs terminalinin açılışında görüntülenmişti. Fotoğrafın ortaya çıkmasından sonra Haluk Ulusoy bir açıklama yaparak, Zencani ile hiçbir ilişkisinin olmadığını iddia etmişti.

(Hürriyet)

 

bigPara.com