Kazak işadamlarına yatırım çağrısı

Kazak işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet eden Başbakan Tayyip Erdoğan, bu konuda her tür kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.
Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret amacıyla Kazakistan'a gitti.

ASTANA - Kazak işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet eden Başbakan Tayyip Erdoğan, bu konuda her tür kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.
Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret amacıyla Kazakistan'a gitti. Erdoğan'ı Astana Havaalanı'nda Kazakistan Başbakanı Danial Ahmedov resmi törenle karşıladı. Erdoğan, Kazakistan'ın, Orta Asya'da Türkiye'nin en büyük ticari ortağı olduğunu belirterek, ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilere atfedilen önemi gösterdiğini ifade etti. Dışişleri Bakanlığı'nda Kazak-Türk İş Konseyi toplantısına katılan Erdoğan, iki ülkenin de yatırımcılarını teşvik etmesi gerektiğini belirterek, enerji, turizm, gıda, tekstil gibi alanlarda ortak yatırımlar yapılabileceğini kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonu itibarıyla 1 milyar doları bulacağını anlatan Erdoğan, Türk işadamlarının Kazakistan'a yaptığı doğrudan yatırımın 2.5 milyar dolar, müteahhitlik yatırımlarının 3.5 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti. Erdoğan, yarın Almatı'da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile İpek Yolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışını yapacak.