Kazak petrolü Karadeniz'de işlenecek

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında yeni bir petrol rafinerisi kurarak Kazak ham petrolünün işlenmesi için anlaştıklarını söyledi.

ALMATI - Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında yeni bir petrol rafinerisi kurarak Kazak ham petrolünün işlenmesi için anlaştıklarını söyledi. Nazarbayev, www.akorda.kz isimli resmi internet sitesinde yayımlanan yorumlarında, anlaşmayı geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıklarını belirtti.
Nazarbayev, "Kazak yatırımcılar için, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında bir petrol rafinerisi inşa etmek üzere önemli bir anlaşma yapıldı. Böylece Rusya'nın Novorossiisk Limanı'ndan Türkiye'ye ham petrol taşıyabileceğiz ve rafine edilmiş ürünleri orada satabileceğiz" diye konuştu.
Boğazlar'ı rahatlatacak
Yatırımcıların adını belirtmeyen Nazarbayev, bir takvim de vermedi. Nazarbayev, Hazar bölgesinden giderek daha fazla miktarda petrolün dünya pazarlarına ulaşmak için yol aradığını ve bunlardan bir kısmının Hazar Petrol Konsorsiyumu'nun (CPC) Novoarossiisk'e uzanan genişletilmiş boru hattından geçeceğini hatırlatarak, rafinerinin Türkiye'nin boğazları
üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.
Nazarbayev, "Novorossiisk'e sevkıyatı 67 milyon tona (günde 1.4 milyon varile) yükseltirsek ekstra 30-40 milyon ton, İstanbul Boğazı'ndaki sınırlamalar nedeniyle geçemeyecek" dedi.