Kazakistan BTC için imzayı koydu

Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattıyla taşınmasına ilişkin nihai uzlaşma sağlandı. Anlaşmaya Asya Karşılıklı İşbirliği ve...

BAKÜ - Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattıyla taşınmasına ilişkin nihai uzlaşma sağlandı. Anlaşmaya Asya Karşılıklı İşbirliği ve Güven Toplantısı için Kazakistan'ın Almatı kentinde bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından imza konuldu.
Anlaşma ilk aşamada, Kazakistan'ın Hazar Denizi'ndeki Aktau Limanı'ndan Azerbaycan'ın başkenti Bakü yakınlarındaki Sengaçal Terminali'ne gemilerle yılda 7.5 milyon ton petrol sevk edilmesini öngörüyor. Bu rakamın 20 milyon tona çıkarılması hedefleniyor. Başlangıçta gemilerle taşınacak olan Kazak petrolü, önümüzdeki yıllarda inşa edilecek boru hattıyla Bakü'ye ulaştırılacak.
Proje yetkilileri bu bağlantının gerçekleşmesinden sonra BTC'nin adının da ABTC (Aktau-Bakü-Tiflis-Ceyhan) olarak değişeceğini belirtti. Nazarbayev'le görüşen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu gelişmeyle ilgili olarak, 'çok tarihi bir adım' açıklamasını yaptı. Gül, Nazarbayev ile görüşmesinde Samsun ya da Ceyhan'da Kazak petrollerini işleyecek bir rafineri yapılması konusunun da konuşulduğunu kaydetti.