Kazanca göre vergi

Gelir vergisinde tek tarifeye geçiş, asgari ücret ve düşük ücretliye ek vergi yükü getirmedi. Orta gelir grubundakiler için de ciddi yük gelmezken, yüksek ücretlilerin vergisi artacak.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Gelir vergisinde tek tarifeye geçiş, asgari ücret ve düşük ücretliye ek vergi yükü getirmedi. Orta gelir grubundakiler için de ciddi yük gelmezken, yüksek ücretlilerin vergisi artacak.
IMF ile süren stand-by kapsamında imzalanan son niyet mektubunda taahhüt edilen ve hükümet tarafından Meclis'e sunulan gelir tarifelerinin birleştirilmesi ile ilgili yasa tasarısı, ücretliler ve beyannameli mükelleflerin 'eşit' vergilendirimesini hedefliyor.
Tarifeler birleştirilirken, beyannameli mükelleflerde beşli tarife, ücretlide olduğu gibi dörtlü tarifeye dönüştürülüyor ve yüzde 40'lık vergi oranı tarihe karışıyor. Beyannameli mükellef de kazancı ne kadar yükselirse yükselsin yüzde 35'ten fazla vergi ödemeyecek. Yeni tarifelerin vergi yükünün ciddi ölçüde azaltılacağı tek kesim 78 bin YTL'nin üzerinde vergi ödeyen beyannameli gelir vergisi mükellefi olacak.
Asgari ücret etkilenmedi
Asgari ücret brüt 531 YTL'ye çıkarken, sigorta primi, damga vergisi ve işsizlik sigortası kesintisi düşüldükten sonra kalan vergiye tabi kısmı 448 YTL belirlendi. Bunun aylık vergisi 67.2 YTL olurken, yıllık vergi 806.4 YTL'ye ulaşıyor. Asgari ücret yeni tarife ve düzenlemeden etkilenmiyor. Çünkü yüzde 15'lik ilk vergi diliminin içinde kalıyor. Geçen yıl 6.6 bin YTL olan ilk vergi dilimi 7 bin liraya çıkartılıyor. Ancak, asgari ücret bu dilim yükseltilmese dahi bu limiti aşmayacak ve vergi miktarı değişmeyecekti. Hükümet, ilk dilimi yüzde 16.7 artırarak, asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün artırılmamasını sağladı. Ancak, yeni tarife asgari ücreti aşan 2 bin YTL'ye kadar ücretlerde de küçük miktarlarda da olsa ödenecek vergilerde azalma sağlıyor. Yeni sistem yüksek ücret alanların ödeyecekleri gelir vergisi oranlarını artırıyor. 2 bin YTL aylık brüt ücretin yıllık vergisi eski sistemde 3 bin 966 YTL iken, yeni sistemde 3 bin 979 YTL olacak. Brüt 2 bin 500 YTL'nin yıllık vergisi ise 5 bin 229 YTL'den 5 bin 343 YTL'ye yükselecek.
Yeni ve eski tarifenin belirgin ek yük getirdiği kesim 5 bin YTL ve üzerinde aylık brüt gelire sahip kişiler. Bu dilimde vergi 12 bin 558 YTL'den 12 bin 991 YTL'ye, 6 bin YTL gelirlide 15 bin 603.6'den 16 bin 544.2 YTL'ye yükselecek. 7 bin YTL gelirin yıllık vergisi 18 bin 613.2'den 20 bin 55.4 YTL'ye, 8 bin YTL ücretin vergisi 21 bin 915.5 YTL'den 23 bin 722 YTL'ye çıkacak.