'Kazanımların erimesine seyirci kalamayız'

Son haftalarda piyasalarda yaşanan dalgalanmaları yalnızca ekonomik nedenlere bağlamanın, yaşanan güçlü kaçışı açıklamakta yetersiz kalacağını belirten Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği...

İSTANBUL - Son haftalarda piyasalarda yaşanan dalgalanmaları yalnızca ekonomik nedenlere bağlamanın, yaşanan güçlü kaçışı açıklamakta yetersiz kalacağını belirten Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, istikrar ortamı sarsıldığı için Türkiye ekonomisinin çok daha fazla etkilendiğini söyledi. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) toplantısına konuşmacı olarak katılan Sabancı, AB'nin de şu anda ekonomik sıkıntılar yaşadığını aktararak Türkiye'nin AB'nin bu sürecine önemli katkılarda bulunabileceğini açıkladı.
'Büyüme devam etmeli'
AB'ye tam üyelik hedefinin sonuçlandırılmasında sürdürülebilir büyüme kavramının önemine işaret eden Ömer Sabancı, ekonominin bugün geldiği konum itibarıyla sürdürülebilir büyümenin üst noktalara taşınması gerektiğini vurguladı.
Türkiye'nin AB'ye uyum süreci içerisinde önemli yapısal reformlara imza attığını ve gözle görülür bir ilerleme sağladığını hatırlatan Sabancı, "Uluslararası piyasalarda başlayan dalgalanmaların Türkiye'nin bu kazanımlarını eritmesine seyirci kalmamız mümkün değil" dedi. Geleceğe ilişkin olumlu değerlendirmelerin bugünün sorunlarının görülmesine engel olmaması gerektiğini belirten Sabancı, 2001 krizinden sonra ekonomide tesis edilen istikrar ortamının sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. Ömer Sabancı şunları söyledi:
"Piyasalarda yaşanan dalgalanmanın nedenlerini açıklamaya çalışırken yalnızca ekonomik nedenleri öne sürmek yaşanan güçlü kaçışı açıklamakta yetersiz kalacaktır. Türkiye esas olarak kısa vadede siyasi istikrarını ve reformlarını sürdürebileceği konusunda piyasaların güvenini sarsmış olduğu için dalgalanmalardan bu kadar olumsuz etkilenmiştir."
Yapılması gerekenin, öncelikle bozulmuş olan beklentilerin tekrar olumluya çevrilmesi olduğunu söyleyen Sabancı, "Bu ise belirsizliklerin bir an önce ortadan kaldırılması ve ekonomide öngörülebilirliğin yeniden ve süratle tesis edilmeye çalışılması demektir" diye konuştu.
TÜSİAD'dan 'kadın' raporu
AB ülkeleri arasında bir birlik sorunu olduğunu ifade eden Ömer Sabancı, bazı Avrupalı KOBİ'lerin rekabet gücünü kaybetme durumu olduğunu vurguladı. Sabancı, "Şu KOBİ'leri Türkiye'ye çekecek bir strateji oluşturalım. O tarih geldiğinde tabii ki bütün bu reformları yapmış olacağız. İnanıyorum buna. Ama o tarih geldiğinde, Türkiye de her zaman 'Ben şu dağınık Avrupa'nın içinde olmak istemiyorum' deme şansına sahip" dedi. Türkiye'nin AB üyeliğinin normal koşullarda 8 yıl civarında sürebilecek müzakereler sonucu gerçekleşebilecek bir süreç olduğunu belirten Ömer Sabancı, "Türkiye'nin orta ve uzun vadeli perspektifinin son derece parlak olduğuna inancımız tamdır" açıklamasını yaptı.
Kadınların TÜSİAD'da temsil oranının sorulması üzerine Sabancı, bu oranın yüzde 10 olduğunu söyledi. Sabancı, uluslararası kadın göçüne ilişkin bir soru üzerine, "Aldığımız bilgiler çok üzücü... Bunun da büyük bölümü kadınları, yabancı kadınları ilgilendiriyor. Bununla ilgili bir rapor çalışması başlattık. Aralık ayında kamuoyuna duyuracağız" diye konuştu.