KDV geri ödemeleri kasıtlı yapılmıyor

KDV geri ödemeleri kasıtlı yapılmıyor
KDV geri ödemeleri kasıtlı yapılmıyor
TUSKON Başkanı Rızanur Meral ihracatçılara KDV iadesinin kasıtlı olarak yapılmadığını, bu paraları devletin kullandığını ileri sürdü.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, ihracatçılara KDV iadelerinin kasıtlı olarak geç ödendiğini dile getirerek “Bu finansı devletin kullanması için bürokrasinin kasıtlı olarak ağır çalıştırılması olarak algılıyoruz” diye konuştu. TUSKON ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Güney Afrika ve Mozambik’te düzenlediği ekonomik forumda konuşan Meral, her firmanın devletten milyonlarca lira KDV alacağının bulunduğunu kaydetti. 

Babacan’a iletildi 

Özellikle ihracat yapan firmaların yaptıkları işin KDV’sini alamadıklarını söyleyen Meral, “KDV ödemelerinde parayı geç iade etmek ya da bu finansı devletin kullanması için bürokrasinin kasıtlı olarak ağır çalıştırılması olarak algılıyoruz. İhracatçılar ve imalatçılar bu nedenle sıkıntıda. Ekonomi bakanları da bunu biliyorlar. Ancak sanıyoruz ki bu parayı geç iade etmenin bir kazanç olduğu düşünülüyor” dedi. Ödenmeyen KDV iadelerinin oluşturduğu sorunla ilgili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüştüklerini ifade eden Meral, hükümetin ihracatı teşvik adına daha pratik olması gerektiğini belirtti.

Türkiye faiz cenneti
İlk sukuk (kira sertifikası) ihracına 8.5 milyar talep gelmesinin Türkiye’nin hâlâ faiz cenneti olduğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Meral, Türkiye’nin daha az maliyetle borçlanabileceğini söyledi. Meral, “1.5 milyarlık sukuk arzı yapıldı ama 8.5 milyar dolar talep geldi. Hazine bu ihraçta daha düşük sabit getiri verseydi de talep gelecekti. Dünyada böyle kazanç yok. Dünya yüzde 1’lere bile faiz olarak razı. Dünyada halen reel faizler negatif seviyede. Türkiye halen faiz cenneti. Bence faizleri biraz aşağı almalıyız” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com