KDV, kayıt dışı azalınca inecek

Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, 2006 yılı başında yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilecek olan kurumlar vergisi oranının daha da indirilebilmesi için marjlarının bulunduğunu belirterek...

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, 2006 yılı başında yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilecek olan kurumlar vergisi oranının daha da indirilebilmesi için marjlarının bulunduğunu belirterek, "Ancak bizim mutlaka ve mutlaka kayıt dışındaki azalmayı somut olarak görmemiz gerekiyor" dedi. Bakan Babacan, 3. Uluslararası Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, kurumlar vergisinin yüzde 20'ye indirilmesi kararına değinerek, bunun hükümetin reel sektöre bir daveti olduğunu söyledi. Ali Babacan, "Bu, 'Gelin şu kayıt dışından kayıt içine artık girin' davetidir. Artık arkadaşlar vergi konusunda kimse, hiç kimse ne bir af ne bir yeni vergi barışı beklesin. Bu olmayacak" diye konuştu. Kayıt dışı çalışan firmaların kendilerini büyük bir riske attıklarını vurgulayan Babacan, "Yüzde 20'lik kurumlar vergisini daha da indirebiliriz. Bunun için de marjımız var. Ancak bizim mutlaka ve mutlaka kayıt dışındaki azalmayı somut olarak görmemiz gerekiyor" görüşünü dile getirdi. Babacan, şunları kaydetti: "Kurumlar vergisinin yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesi önemli bir adım. Katma değer vergisinde de benzer bir adımı atmaya hükümet olarak hazırız. Ancak, şu kayıt dışılıkta mutlaka ve mutlaka bir düzelme eğilimini açıkça görmemiz gerekiyor. Son üç yıldır bunu göremedik arkadaşlar. Son üç yıldır Türkiye'de kayıt dışından kayıt içine geçişle ilgili ne bir çaba ne bir niyet maalesef göremedik."
Türkiye'nin küresel ekonomide yerini alabilmesi, güçlü bir ekonomiye sahip olabilmesi ve özellikle AB'ye uyum sağlayabilmesi için güçlü bir finans sistemine sahip bulunması gerektiğini ifade eden Babacan, şöyle konuştu: "Güçlü bir finans sistemi nasıl olacak? Öncelikle finans kuruluşlarının yönetimi, sermayesi güçlü olacak. İki, sistemin güvenliği sağlanmış olacak.
Üçüncüsü ve belki de en önemlisi, gözetim ve denetim güçlü olacak." Babacan hükümet olarak güçlü ve etkin bir denetim sistemi kuracaklarını ifade etti.
'Banka renge bakmaz'
Devlet Bakanı Ali Babacan, finans sektörüne ilişkin bir başka önemli konunun sektöre uluslararası sermaye girişi olduğunu belirterek, buna yönelik bazı olumsuz eleştiriler geldiğini anımsattı. Ali Babacan, şöyle konuştu: "Piyasa kuralları çerçevesinde, yasalar çerçevesinde hareket edecek sermayeye kapımız her zaman açık olacaktır, 'Şu sektöre girsinler, buraya girmesinler' gibi bir ayrım mantıklı değildir ve asla da böyle bir ayrım yapılmayacaktır. Eğer siz güçlü, rekabet edebilir, güvenilir bir şirket sahibiyseniz, gerekli kriterleri yerine getiriyorsanız, hiçbir banka size, 'Sen yeşilsin sen mavisin' diyerek kredi vermekten kaçınmayacaktır. Bu tartışmalar, açıkça söylüyorum, abesle iştigaldir."
Türkiye'nin son yıllarda kaydettiği istikrar ve güven ortamının, güçlü büyüme, makroekonomik göstergelerdeki iyileşme, mali derinleşme ve finans sektörünün mali aracılık faaliyetlerini ciddi boyutta etkilediğini belirten Ali Babacan, 2002'de YTL cinsinden toplam mevduat 56.6 milyarken, son verilere göre bunun 135.3 milyar YTL seviyesine çıktığını kaydetti.