KDV ve ÖTV indirimi masaya yatırıldı

ANKARA - Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) hükümetin küresel krize tedbir kapsamında bazı sektörlerde katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisinde (ÖTV) geçici indirimi masaya yatırırken, düzenlemeye ilişkin hafta içinde çalışma yapılması kararlaştırıldı. Toplantıda beyaz eşya, otomotiv ve mobilya sektörlerindeki ÖTV indirimlerinin iç talebi hareketlendirdiği ve vergi gelirlerine olumlu katkıda bulunduğu belirlenirken, vergi indirimi süresinin uzatılması da gündeme geldi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlık yaptığı üç saat süren EKK toplantısına Devlet Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile ilgili kurumların yöneticileri katıldı. Toplantıda, geçici KDV ve ÖTV indiriminin sonuçları konusunda hazırlanan çalışma ele alındı. Hükümet beyaz eşya, bilgisayar, mobilya ve otomotivde ÖTV, 150 metrekare üzerindeki konutlar içinse KDV indirimine gitmişti.
Piyasayı canlandırmak için uygulanan vergi indiriminin bitiş tarihi 15 Haziran olarak belirlenmişti. Sektör temsilcilerinin indirim süresinin uzatılması talebi üzerine hükümet gündemine alırken, bazı sektörlerde indirimin süreceği, bazılarında ise 15 Haziran’da sona ereceği belirtildi. Toplantının ardından yapılan açıklamada ise ÖTV ve KDV indirimine ilişkin, “Bu konuda ilave çalışmalar yapılması ve çalışmaların hafta içi tamamlanması konusunda ilgili kurumlar talimatlandırıldı” denildi. (Radikal)