KDV'de indirim devam edecek

Eğitim, sağlık ve gıdadaki KDV indirimi, temizlik ve şehiriçi ulaşıma da yansıyacak. Maliye: Saf kuruyemişte KDV yüzde 8, şeker kaplıysa yüzde 18; 'okul defteri' yazınca yüzde 18, yazmayınca yüzde 8...

İSTANBUL - Maliye Bakanlığı KDV indirimini ekonominin gidişatına göre daha da genişletmeyi planlıyor. NTV MSNBC'nin haberine göre ilk etapta zorunlu harcama grubunda yer alan temizlik ve şehir içi ulaşımının da yüzde 8'lik dilime dahil edilmesi üzerinde çalışılıyor. Bunun yanı sıra, önümüzdeki yıldan itibaren temizlik ve akaryakıta ödenen ücretlerin de vergi iadesi kapsamına alınması gündemdeki bir diğer konu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın önümüzdeki yıl da devam edeceğini duyurduğu KDV indiriminin boyutları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Yüzde 18'lik dilimde yer alan ancak zorunlu harcama grubuna giren temizlik ve şehir içi ulaşım ücretlerinin de yüzde 8'lik dilime çekilmesi gündemde. Maliye Bakanlığı'nda konu üzerinde çalışan yetkililer ekonominin genel gidişatına göre uygulamanın başlayabileceğini belirtiyor. 2005 mali yılı bütçesine 400 milyon YTL'nin üzerinde bir yük oluşturan, ancak karşılığı konulan KDV indirimine ek olarak vergi iadesinde de yenilikler üzerinde çalışılıyor.
Kayıt dışına da önlem
Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında önemli bir fonksiyonu olan vergi iadesinde kapsamın genişletilmesi planlanıyor. Özellikle satıcıların fiş vermeme eğiliminde olması yetkilileri harekete geçirdi. Bu çerçevede, ücretlilerin KDV iadesi kapsamında olmayan temizlik ve benzin ücretlerinin de önümüzdeki yıl kapsama alınması gündeme gelebilecek.