'KDV'de indirim yapsın Unakıtan'ın elini öperim'

Gıdada KDV indirimi isteyen sanayiciler bir rapor hazırlayarak bunu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sundu. Temel gıda dışındaki gıda ürünlerinde KDV'nin tek oran yüzde 10 olarak belirlenmesini istediklerini söyleyen Türkiye Gıda Sanayicileri ve...

İSTANBUL - Gıdada KDV indirimi isteyen sanayiciler bir rapor hazırlayarak bunu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sundu. Temel gıda dışındaki gıda ürünlerinde KDV'nin tek oran yüzde 10 olarak belirlenmesini istediklerini söyleyen Türkiye Gıda Sanayicileri ve İçecekçileri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, 30 milyar dolarlık kayıt dışı yüzünden 3 milyar dolarlık KDV kaybı olduğunu ileri sürdüğü gıda sektöründe KDV indirimi yapılmasına ilişkin taleplerini yineledi. Kopuz, "KDV'de indirim olursa gerekirse Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın elini öperim" dedi. Gıda sektöründeki 18 derneğin oluşturduğu TGDF'nin Başkanı Şemsi Kopuz, düzenlediği sohbet toplantısında sektörün içinde bulunduğu durumu ve taleplerini aktardı.
'Çelişkiler bitmiyor'
Sektörün en önemli talebinin KDV indirimi olduğunu belirten Kopuz, KDV indirimi konusunda kapsamlı bir rapor hazırlayarak, geçen hafta Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sunduklarını söyledi. Kopuz, gıda ürünlerinde KDV ile ilgili çelişkilerin saymakla bitmediğini, sıkıntıların ise 'pilav tanelerine' dönüştüğünü ifade etti. Türkiye'de 60 milyar dolarlık işlenmiş gıda üretilip tüketildiğini, bunun 30 milyar dolarlık bölümünün kayıt dışı olduğunu ileri süren Kopuz, bu nedenle 3 milyar dolarlık KDV kaybı yaşandığını kaydetti. Gıdada yüzde 1'den başlayıp, yüzde 8 ve yüzde 18'e kadar üç değişik KDV oranı uygulandığını hatırlatan Kopuz, birçok gıda ürünü için yüzde 18'lik oranın yüksek olduğunu, bunun ortalama yüzde 8-10'a çekilerek, kayıt dışı üretimin önemli kısmının kayda girmesinin sağlanabileceğini dile getirdi.
Kopuz, Unakıtan'ın indirim taleplerine yönelik, "Kırmızı et ve ekmeğin KDV'sini indirdik. Hiç de dediğiniz gibi olmadı. Özellikle Anadolu'da kayıt dışı üretim aynen sürüyor. O zaman da KDV indirimlerini IMF'ye anlatmakta zorlanıyoruz" karşılığı verdiğini aktardı. Görüşme sonrasında Maliye Bakanlığı bürokratlarından ve gıdacılardan oluşan Teknik Komite oluşturulduğunu vurgulayan Kopuz, bu komitenin 22 Şubat 2006'da ilk toplantısını yaparak çalışmalarına başlayacağını, KDV indirimine ilişkin yeni bir rapor hazırlayacağını söyledi.
'Tek oran istiyorlar'
İşlenmiş gıda ürünlerinin KDV'si düzenlenirken sosyal boyutun unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Kopuz, Türkiye nüfusunun yüzde 35'inin yetersiz beslendiğini, vatandaşın sağlıklı gıdalar tüketmesine fırsat vermek gerektiğini anlattı. Kopuz, KDV oranlarında yapılacak indirimin, gıda sektörünün gelişmesine önemli bir katkı sağlayacağını belirterek, "Bazı ürünlerde halen yüzde 18 olan KDV'nin yüzde 8'e, bazılarının da yüzde 1'e indirilmesi gerekiyor. KDV'de tek oran istiyoruz" dedi.
Şemsi Kopuz, turşuda yüzde 8 olan KDV'nin meyve suyunda yüzde 18 olmasını çelişkiye örnek gösterdi. Kopuz, bir gazetecinin "Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, FIFA Başkanı Sepp Blatter'in elini öptü. Siz de indirim yapılırsa Maliye Bakanı'nın elini öper misiniz?" sorusunu, "KDV'de indirim olursa Unakıtan'ın elini de öperim. El öpmekle, ağız eskimez" diye yanıtladı.
'Yumurtadaki indirim tüketimi artırır'
Türkiye'de kuş gribi görülmesinin ardından kanatlı sektörünün yaşadığı sıkıntıya da değinen Şemsi Kopuz, tavukçuluk sektörünün toparlanmaya başladığını ve satışlarda yüzde 30'a varan artışlar görüldüğünü belirtti. Kopuz, bu olayla birlikte halkın entegre tesis ürünleri almaya yöneldiğine işaret etti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlunun ürettiği ve 'Unakıtan' markasıyla piyasaya çıkarılan likit yumurtanın KDV'sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesine ilişkin de değerlendirmede bulunan Kopuz şunları söyledi:
"İndirim Bakan'ın oğlu için yapılmışsa 'ayrımcılığın daniskası', tüketici için yapıldıysa 'hürmet edilecek bir konu". Yumurtanın her sofraya giren bir ürün olduğunu ifade eden Kopuz, indirimin tavukçuluk sektörünü rahatlatmak ve tüketimi teşvik etmek için yapılmış olabileceğini açıkladı. Şemsi Kopuz, gıda üretiminde İslami kurallara göre davranıldığını belgeleyen 'helal gıda sertifikası' verilmesine ilişkin ise "Üreticiysem paranın yeşiline, akına bakmamak lazım, ürün bazında ayrım yapılmamalı ve talebe göre 'helal gıda' ibaresi konulmalı" dedi.