Kemal Derviş'den cari açık uyarısı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, cari işlemler açığı uyarısında bulunarak, "Cari açık inerse Türkiye açısından yararlı olur" dedi.

ANKARA - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, cari işlemler açığı uyarısında bulunarak, "Cari açık inerse Türkiye açısından yararlı olur" dedi.
Derviş, dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Baykal'ın 'iki eski dostun Türkiye ve dünya gündemi üzerine değerlendirmeleri ve entelektüel egzersiz' olarak yorumladığı görüşmenin ardından Derviş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Derviş'in yaptığı görüşmede dinlerarası kutuplaşmaya da dikkat çektiği ve "İslam'da çok ciddi oranda fakirlik var. Bu da insanların her an her şeyi yapabilmesine neden oluyor. O kadar büyük fakirlik var ki herkes canlı bomba olabilir" dediği öğrenildi.
'Esas önemli olan ekonomi'
Dünya çapında ekonomik sıkıntılar olduğuna vurgu yapan Derviş, "Türk ekonomisinin durumunu nasıl buluyorsunuz?" sorusunu, "Ekonomi nedeniyle Dünya'da bazı zorluklar yaşandı. Ama artık bir düzelme var. ABD'de faizler yükselmiyor. Türkiye'nin daha sağlam yapıda devam etmesi sevindirici. Büyüme de sürüyor. Cari açık her zamanki gibi. Sorun açığı indirmekte. Açık makul seviyeye inerse Türkiye için yararlı olur" diye yanıtladı.
Derviş, Fransız Parlamentosu'nda bugün görüşülecek sözde Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili sorulara da yanıt verdi. Birleşmiş Milletler'deki (BM) Görevi nedeniyle dikkatli konuşması gerektiğini belirten Derviş şunları söyledi: "BM'nin temel ilkesi çifte standardı uygulatmamaktır. BM'ye göre fikir taraftarı isek her yere eşit uygulanmalıdır. Sade bir Türk vatandaşı olaraksa hoşgörümüzü, büyüklüğümüzü unutmadan yanlışa yanlışla cevap vermemek daha doğru olur. Esas önemli olan Türk ekonomisidir. Eğer Türkiye güçlüyse dışarıdaki menfi olaylar bizi çok az etkiler ya da etkilemez."