Kemal Unakıtan: Herkes ayağının üstünde duracak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, serbest piyasa ekonomisini ve rekabet şartlarını önleyici hiçbir şeye müsade etmeyeceklerini belirterek, "Türkiye'de artık devlet hiç kimsenin destekçisi veya ayakta durmak için değneği değil.

EDİRNE- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, serbest piyasa ekonomisini ve rekabet şartlarını önleyici hiçbir şeye müsade etmeyeceklerini belirterek, "Türkiye'de artık devlet hiç kimsenin destekçisi veya ayakta durmak için değneği değil. Tam rekabet vardır, herkes kıyasıya kendisini en verimle hale getirmek mecburiyetindedir. Herkes kendi ayağının üstünde duracak. Durmadı, eh güle güle. Yani devlet kimsenin ayak değneği değildir" dedi.
Maliye Bakanı Unakıtan, Trakya gezisinin ikinci gününde bu sabah Edirne'nin Lalapaşa ilçesine gitti. Lalapaşalılar tarafından karşılanan Bakan Unakıtan, Belediye Başkanı Ali Osman Uzman'ı makamında ziyaret etti.
Cami açılışı yaptı
Unakıtan ve beraberindekiler daha sonra hayırsever bir işadamı tarafından yaptırılan caminin açılış törenini katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra caminin açılış töreninde konuşan Unakıtan, "Bu eseri memleketime kazandıranları tebrik ediyorum" diye konuştu.
Unakıtan daha sonra Lalapaşa'daki Türk- Alman ortaklığıyla kurulan bir tekstil fabrikasının açılışını yaptı. Tesisin açılışına katılanlara seslenen Maliye Bakanı Unakıtan burada ülkenin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmeler yaptı. Türkiye'deki bütün malların daha kıymetli hale geldiğini belirten Unatıkan, "Bakınız şimdi, herkes kendi evine, yurduna baksın, bir 2000 yılındaki fiyatına baksın, bir de şimdiki fiyatına. Neden, bu ülkenin değerinin yükselmesini gösteriyor. Bu arada ufak tefek durgunluklar da olabilir, her şeyin bir bedeli vardır" diye konuştu.
Bakan Kemal Unakıtan bu değişim sürecinin 'sancısız' olarak atladığını da kaydederek sözlerine şöyle devam etti:
"Ülkemiz bunu en sancısız şekilde atlatıyor. Türkiye'deki değişimi, transformasyonu en sancısız şekilde atlatıyor. Bir taraftan enflasyonu düşürüyoruz, diğer taraftan kalkınmayı sağlıyoruz. Bu kolay bir iş değildir. Şimdiye kadar bütün ekonomistler dahil teorisyenleri falan bu işin enflasyon düşerken bir ülkede büyüme olmaz derlerdi. Ama büyüme olduğunu Türkiye kanıtladı, gösterdi. Artık bu teoriler çürüdü. Türkiye bu politikalara devam edecek. Hiç taviz vermeden devam edecek. Efendim bazen kurlar düşük oluyor. İşte birkaç günden beri artıyor. Ne var. O da oluyor. Yani illa düşük olacak, illa artacak diye bir şey yok, piyasalar bunları dengeliyor."
Herkesin Türkiye'de artık devlet hiç kimsenin destekcisi veya ayakta durmak için değneği olmadığını bilmesi gerektiğine işaret eden Unakıtan, şunları söyledi:
"Tam rekabet içinde herkes kendisini en verimli hale getirme mecburiyetindedir. Masraflarını, gelirlerini ona göre düşünecek, alacaklarını ona göre takip edecek. Herkes kendi ayağının üstünde durmak mecburiyetinde. Durmadı, eh güle güle, gider. Yani devlet kimsenin ayak değneği değildir. Bu rekabet şartları içinde kurulan, ayakta duran firmaları tebrik etmek lazım."
'Oynamadık haşlak kaldık'
Türkiye'de mevcut istikrar ortamının yabancı yatırımların artmasına neden olduğunu belirten Unakıtan şöyle konuştu:
"Eğer Türkiye'de bu düzelme olmasaydı, enflasyon düşmeseydi, büyüme sağlanmasaydı o imkânlar olmazdı. Gelmezlerdi bunlar.
Şimdi Türkiye'ye yatırım yapmaya başladılar, ve yahut bizim mallarımızı daha fazla almaya başladılar. İyiye doğru hızlı bir gidiş var. Yani Türkiye'nin kıymeti artıyor, marketing (pazarlama) gücü artıyor."
Bakan Kemal Unakıtan, daha sonra doğup büyüdüğü Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı Köyü'ne gitti. Köyde bakanlıktan mali destek sağladığı adının verildiği konağın açılışını yaptı. Kendisine ikram edilen börekten yiyip, ayran içen Bakan Kemal Unakıtan, "Şimdi gençler benden bir de futbol sahası istiyorlar. Tabii gençlere futbol sahasıda yaparız, oynasınlar sportmen olsunlar. Biz oynamadık, haşlak kaldık" dedi.