Kemal Unakıtan: Vergide ağır cezalar yolda

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan vergi mükelleflerini uyardı. 2006 yılında kayıt dışı ekonomiye karşı bir paket açıklayacaklarını belirten Unakıtan, gelirini vergi dairelerinden gizleyenlere çok ağır cezalar getireceklerini söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006'da kayıt dışı ekonomiyle mücadele için yakında bir paket açıklayacaklarını, vergiye tabi gelirleri olduğu halde bunu vergi dairesinin bilgisi dışında tutan kimselere çok ağır cezalar getireceklerini açıkladı.
Maliye Bakanı Unakıtan, NTV ve CNBC-e'de katıldığı programda, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde 'kayıtlı ekonomiye geçmek' zorunda olduğunu kaydeden Unakıtan, bu problemin çözümü amacıyla vergi oranlarını indirdiklerini ve tabana yaydıklarını kaydetti. "Tabana yaymakla da bırakmayacağız, yaptırımlarımız da oldukça ağır olacak" diyen Unakıtan, kayıt dışıyla mücadeleye ilişkin yakında bir 'paket' açıklayacaklarını, uygulamaya 2006 yılı içinde geçeceklerini söyledi.
Unakıtan, "Bir kimsenin vergiye tabi gelirleri olduğu halde bunu vergi dairesinin bilgisi dışında tutmasına çok ağır cezalar getireceğiz" şeklinde konuştu.
Teknolojik ağırlıklı bir denetim yapısı oluşturmak için gelecek yıl uygulamaya girecek bir çalışma yaptıklarını belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "2006 yılında herkesin vatandaşlık numarası, aynı zamanda vergi numarası olacak. Böylece takip kolaylaşacak. Vergi dairelerinin, incelemelerin etkinliğini artırıyoruz" dedi. 'Servet affı gündeme gelebilir mi' sorusuna "Af diye bir şey bundan sonra kesin olarak gündemimizde olmayacaktır" karşılığını veren Bakan Kemal Unakıtan, kaçakçılıkla mücadelenin de büyük önem taşıdığını, bu sorunun halledilmesinin şart olduğunu vurguladı. Kamuoyunda '2B' olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin düzenlemeye yönelik soruya da Unakıtan, şu yanıtı verdi:
'2B sonunda çözülecek'
"Orman vasfını yitirmiş alanlar üzerinde evler, köyler, kasabalar kuruldu. Hazine ne bu alanlardan faydalanabiliyor, ne vergilendirme yapabiliyor. Hem Hazine hem de vatandaş zor durumda kalıyor. Hazine ne harç ne vergi, hiçbir şey alamıyor. Hazine'nin hakkı orada bana göre gasp ediliyor. Vatandaşın da hakkı gasp ediliyor. Neden? Sistemin bozukluğundan. Bu problemi Türkiye'nin halletmesi lazım."
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bu konudaki anayasa değişikliğini daha önce geri çevirdiğine işaret eden Maliye Bakanı Unakıtan, "Er ya da geç çözeceğiz. Şu andaki dengelere göre bunu tekrar getirmek doğru değil. Yeni durumlara göre yeni değerlendirmeler yapılır. Şu andaki dengeler buna müsait değil" dedi.
Özelleştirmede durum
Unakıtan, Halk Bankası'nın 2006'da halka arzının gündeme gelebileceğini söyleyen Unakıtan, büyük ihtimalle böyle bir yöntem izleneceğini, ancak değişen şartlara göre farklı bir karar da alınabileceğini kaydetti.
Petkim'in özelleştirilmesinde halka arz mı, yoksa başka bir strateji mi izleneceği konusunda çalışma yapıldığı bilgisini veren Unakıtan, "Yakında, 2006 yılında Petkim ile ilgili önemli gelişmeler olacağını tahmin ediyorum" dedi. Unakıtan, enerji dağıtımıyla ilgili her türlü hazırlığın tamamlandığını Meclis'e sunulan kanun çıkar çıkmaz enerji dağıtımının düğmesine basacaklarını söyledi. Unakıtan, "Bunu, bütçe olduğu için 'yıl sonu' demekte zorlanıyorum, ama ocak içerisinde bitiririz diye tahmin ediyorum" diye konuştu.
Galataport uzadı
Milli Piyango İdaresi'nin özelleştirilmesi işleminin de 2006'nın ilk yarısında tamamlanmış olacağına inandığını vurgulayan Unakıtan, Galataport özelleştirmesiyle ilgili onay sürecinin uzamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de, kendisinin de bu süreci uzun bulduğunu söyledi.
Kemal Unakıtan, "Bazı noksan evraklar istendi bizden. O evrakları da gönderdik. Bana göre bu kadar da beklememesi lazım en nihayet 'Evet' ya da 'Hayır' denilecek" dedi. Kemal Unakıtan, konuyla ilgili bayram tatili nedeniyle kendisine de evrakın geç ulaştığının söylendiğini aktardı.
'Gönülsüz bir evet mi gelecek' sorusuna Kemal Unakıtan, "Gönülsüz 'evet' olmaz. İnanıyorsan 'Evet' diyeceksin, inanmıyorsan 'Hayır'. Uzun uzun hesap edilecek bir durum yok. Ülkenin menfaatine göre karar verirsiniz, geçer gider" yanıtını verdi. 2006 bütçesinin bazı çevrelerce 'seçim bütçesi' olarak algılanmasına da Kemal Unakıtan, "Bütçeye bakanlar, bundan seçim ekonomisi çıkarıyorlarsa bütçeden anlamıyorlar demektir" diye karşılık verdi.
Bakan Unakıtan, hükümetin gündeminde erken seçimin bulunmadığını vurgulayarak, "2007 Kasım'da seçim yapılır. Erken seçim istemek, ekonomiye zarar getirmek demektir. Bunun millete maliyeti var, yazık günah herkes diline hâkim olsun, seçim, zamanında yapılacak" dedi.