Kemal Unakıtan'a uyarı: 100 bin aile hesap sorar

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de şaraptan alınan özel tüketim vergisinin (ÖTV), AB üyesi bazı ülkelere göre daha düşük olduğunu söyledi.


Büyütmek için tıklayınız

ANKARA/İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de şaraptan alınan özel tüketim vergisinin (ÖTV), AB üyesi bazı ülkelere göre daha düşük olduğunu söyledi. Unakıtan'ın bu açıklamasına İzmir'den uyarı şeklinde yanıt gecikmeden geldi. Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu üyesi Enis Güner, "Bakan yanlış hesap yapıyor. ÖTV'nin bizden yüksek olduğu üç ülkede bağcılık yapılmıyor. Sadece şarap ticareti var. Sonbaharda bağbozumu geldiğinde 100 bin aile üzümleri satacak yer bulamayınca hükümet işin ciddiyetini anlayacak" dedi.
CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü'nün, soru önergesini yanıtlayan Unakıtan, bazı AB ülkelerinde şaraptan litrede 2.73 avroya (4.78 YTL) varan ÖTV alındığını kaydetti. Unakıtan, Türkiye'deki ÖTV sisteminde, şarap için gerek nispi vergi oranı, gerekse maktu vergi tutarının diğer alkollü içkilere göre daha düşük uygulandığını söyledi.
'Yeniden gözden geçirilebilir'
Unakıtan, "Şarap için belirlenen maktu vergi tutarı litrede 3.2796 YTL olup, 70 Cl'lik bir şişe şarapta 2.2957 YTL iken, 75 Cl'lik bir şişe viskide 22.8736 YTL, 70 Cl'lik bir şişe rakıda ise 11.2921 YTL'ye tekabül etmektedir" diye konuştu. Maliye Bakanı, önergeye verdiği yanıtta, izlenen ekonomik program ve bütçe imkânlarının izin vermesi durumunda, vergi yükünün gelecek dönemde yeniden değerlendirilebileceğini kaydetti.
Kapasite yüzde 25'e geriledi
Şaraba ÖTV uygulanmadan önce en ucuz şarabın 4 milyon lira olan fiyatının 7-8 milyon liraya çıktığını belirten Güner, ÖTV'nin sektörün yanı sıra bağcılığı bitireceğini kaydetti. Türkiye'de 100 bin ailenin bağcılıkla geçimini sağladığını sözlerine ekleyen Güner, Kemal Unakıtan'ın sözleri üzerine şöyle konuştu: "Tütünü bırakan aileler bağcılığa yöneldi. Geçen yıl bağcılar kurutulmak üzere ürettikleri ürünü 100 bin liraya satarken, şaraplık üzümü ise 1 milyon liranın üzerinde sattılar. ÖTV indirilmezse üzüm bağcının elinde kalacak. Sektörde yatırımlar askıya alındı. ÖTV'nin yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde bağcılık yapılmıyor. Hükümet bunu gözden kaçırıyor." Üretim kapasitesinin yüzde 25'e gerilediğini vurgulayan Güner, çalışanların bir kısmının izne çıktığını belirtti.