'Kemer sıkma resesyona yol açabilir'

ANKARA - Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Joseph Stiglitz, Avrupa geneline yayılan kemer sıkma dalgasının, yeni bir resesyonu tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulundu.
Stiglitz ‘Freefall/Serbest Düşüş’ adlı kitabının güncellenmiş baskısında, Avro’nun geleceğinin şüpheli olduğunu ifade ederek, spekülatörlerin yakın zamanda uzun süreli daralmadan sonra toparlanmakta zorlanan İspanya ’yı hedefleyebileceklerini vurguladı.
Çok sayıda ülkenin erken şekilde harcamaları kısmasıyla birlikte küresel talebin düşebileceğine ve büyümenin yavaşlayabileceğine dikkat çeken Stiglitz, bunun, belki de çift dipli bir resesyona neden olabileceğine işaret etti. Stiglitz, ABD’nin küresel bir resesyona neden olmuş olabileceğini, ancak Avrupa’nın da aynı şekilde sorumlu olduğunu kaydetti.
Joseph Stiglitz, İspanya’nın büyük çaplı harcama kesintilerinin, ülkedeki işsizlik oranını arttırabileceğine ve ülke ekonomisini yavaşlatabileceğine işaret ederek, ülkeyi Arjantin’in 10 yıl önce yaşadığına benzer bir ölüm sarmalına girebileceği konusunda uyardı. (aa)


  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Nobel

  ,

  Arjantin

  ,

  İspanya

  ,

  Ankara