Kenan Yavuz: Üniversite mezunlarına kapım kapalı!

Kenan Yavuz: Üniversite mezunlarına kapım kapalı!
Kenan Yavuz: Üniversite mezunlarına kapım kapalı!
Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, YÖK'e yönelik sert eleştirilerde bulundu: Gecekondu diye tabir edilen üniversiteler kuruldu. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu? Yazık değil mi bu çocuklara?

RADİKAL - Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğini fakat üniversite mezunlarına kapılarının kapalı olduğunu vurguladı.  Nitelikli gücü bulamadıklarından yakınan Yavuz, kendisine üniversite mezunu CV yollanmamasını isteyerek bunları, bakmadan çöpe attığını belirtti. Yavuz'un Twitter'dan yaptığı açıklamalar şöyle:

"Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik;  YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var. Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan, ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA KAPIM KAPALI

Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı. Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar. Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?

BANA ÜNİVERSİTE! MEZUNU CV YOLLAMAYIN

Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum. YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira. @YuksekogretimK.

Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim. Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?

Çocuklarımız ve aileleri sanal beklentilere sokuluyor. Eğitim planlaması en önemli meselemizdir. Herkes üniversite mezunu olacak diye birşey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında. Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var. Japonya,Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.

YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır. @YuksekogretimK. Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye. Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada. YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık;

 

 

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/139333113933314

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsan - cem_ozgen

  Çok doğru tespitler yapmış kalitesizlik malesef eğitim sistemimizin ve bu ülkenin başlıca sorunlarından,ben daha da ileri gidecem ve cehaletn paçalarımızdan aktığını itiraf edecem,Devletlerin toplumların en büyük zenginlikleri ne petrol rezevrleri ne altın madenleri ne coğrafyalarıdır nede saraylarıdır en büyük zenginliği bireylerinin gelişmişlik düzeyleridir .

  japonya, kore almanyada iş başında eğitim var - nese2010

  usta çırak benzeri eğitim var. Sen üniversiteden herşeyi öğrenip çıksın. İşin içine atayım bir de yöneticileri iş başında eğitim vermek yerine iş başında mobbing yapsın dersen tabii ki başarı bekleyemezsin.

  Teknisyen kibiri - guru

  Sayın CEO iyi hesap yapıyor. Ara personel oranını da güzel bellemiş. Ama insanların hayalleri, asgari refah düzeyi konularına gelince bire on iskonto olduğunu görmüyor. Soralım kendisine çocuğu varsa eğer, petrol istasyonunda pompacı olarak olarak çalışmasına razı gelir mi? Şİrketinde ara personel ne kazanıyor, üst düzey personel ne kazanıyor.

  Haklı! - amaurot

  Hiç haksız değil, adam haklı sayın seyirciler: " Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim. Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır. Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu?"