'Kendi insanımız kendi şarabını içmezse dünyaya nasıl tanıtırız'

'Kendi insanımız kendi şarabını içmezse dünyaya nasıl tanıtırız'
'Kendi insanımız kendi şarabını içmezse dünyaya nasıl tanıtırız'

Ali Başman, ?Şarapta yüzde 30-40?lara varan vergi ciddi finansman sıkıntısı yaratıyor. Rakı milli içkidir. Evet, korumaya alınmalı ama şarap ve biraya haksızlık yapılmamalı? dedi.

Kavaklıdere'nin Murahhas Üyesi Ali Başman, 'Şarabın Batı dillerindeki ismi Anadolu'dan çıkmıştır. Türkiye'nin Türkiye'yi en iyi tanıtacak unsurlarından biri şarap fakat bunu kullanamıyoruz' dedi. Başman, 'Artık Türk şarabı kötüdür, yabancı şarap iyidir' demeyelim' dedi
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

ANKARA - Türkiye’nin köklü şarap üreticilerinden Kavaklıdere’nin Murahhas Üyesi Ali Başman, Türkiye’de şarabın ekonomik değer yaratan bir ürün olarak algılanması gerektiğini belirterek, “Dünyada şarap fazlası var. Avustralya’daki gibi ülke desteği olması lazım. Bu, Türk şaraplarının dünyada önemli bir yer edinmesini sağlar; üreticiye, çiftciye, dağıtıcıya, herkese yarar” dedi. “Aslında yurtdışında Türkiye’yi en iyi tanıtacak unsurlardan biri şarap fakat bunu kullanamıyoruz” diyen Ali Başman şarabın Anadolu topraklarından çıktığını hatırlattı.

Yabancı iyidir demeyelim
Başman, “Hatta Batı dillerinde şarap için kullanılan ‘wine’ ve ‘vino’ kelimeleri bu topraklardan çıkmış. Şarabın ismini Anadolu koymuş. Biz bu ekonomik değeri, bu mirası kullanamıyoruz. Çok büyük bir kayıp” diye konuştu. Bir ülkenin en güzel tatlarıyla, zevkleriyle, renkleriyle tanıtılabileceğini vurgulayan Başman, Türkiye’de bunun zeytin yağı, şarap ve Türk mutfağı ile yapılabileceğini söyledi. Başman, dünyadaki ve Türkiye’deki şarap sektörünü değerlendirirken, “İthal şarap daha iyidir’ şeklindeki düşüncenin Türk şarap sektörünü olumsuz etkilediğini belirtti ve “(Türk şarabı kötüdür, yabancı şarap iyidir) gibi algılamalarla kendimizi karalamayalım. Kendi tüketicimiz kendi şarabını içmezse, bunu biz dünyaya nasıl tanıtırız ki...’Türk şarabı kötüdür’ şeklinde düşünenler var. Hayır Türk şarabının iyisi de var, kötüsü de var. Avrupa şarabının da iyisi ve kötüsü vardır. Yani burada hemen karalamaya gitmek bence yanlış. Maalesef memleketimizde bu biraz fazla yapılıyor” diye konuştu.

İhracat oradaki Türklere
Üretimlerinin yüzde 20’sini ihraç ettiklerini belirten Başman, büyük çoğunluğunu Türkler alsa da yurtdışında raflarda bulunmanın önemine işaret etti. Doğru devlet politikası ile Türkiye’nin daha çok şarap ihracatı yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Başman, bunun ülke için yaratacağı çok sayıda artı değeri beraberinde getirdiğini söyledi. 

Doğu’da tüketim azalıyor
Şarap bir keyif ve zevk işi olduğunu belirten Başman, “Bir şarap kültürü vardır. Şarap bir birikimdir. Türkiye’de son yıllarda üretim açısından olumlu gelişmeler yaşandı” dedi. Şarap tüketiminin arttığı yönünde çıkan haberlere katılmadığını söyleyen Ali Başman sözlerini şöyle sürdürdü: “Alkollü içkilerde önemli bir kayıt dışı vardı. Vergi düşünce kayıt altına girdi. Türkiye’nin doğusunda şarap tüketimi gittikçe azalıyor. Türkiyede 60-70 milyon litre şarap üretiliyor. Organize perakendede 5 liraya şarap satılıyor. Bu nasıl oluyor anlamak mümkün değil.”

2008’de hedefler tuttu
Ekonomik krizin yansımaları üzerine ise Başman “2008’i çok çok iyi geçirmedik ama kötü de geçirmedik. Son çeyrek biraz sıkıntılıydı fakat hedeflere vardık. 2009’da ise restoranlarda gerileme, perakende satışlarında ise artış var. Şarabın yüzde 40’ı evde tüketiliyor fakat sezonda bu değişir. Turizm sezonunu bekliyoruz. Bu sahte rakı, sahte içki olayları, yaşanan ölümler turizmi çok etkiliyor. Mardin’de yaşanan olaylar bile etkiliyor. Turizmin etkilenmesi de bizi etkiliyor” şeklinde konuştu. 

Şarap ve biraya haksızlık
Alkollü içkilerin vergileriyle ilgili düzenlemeyle ilgili Ali Başman şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrupa’daki uygulama viski ve rakıya getiriliyorsa şarap ve birada neden olmuyor? Vergilendirme alkol derecesine göre olmalı. Kuzey ülkelerinde alkol tüketimi çok fazla. Bu yüzden yüksek alkollü içkilerin vergileri yüksek. Üretici ülkelerde, yani Güney’de ise vergi sıfır. Adaletli vergi getirilsin. Şarapta yüzde 30-40’lara varan vergi ciddi finansman sıkıntısı yaratıyor. Rakı milli içkidir. Evet, korumaya alınmalıdır ama şarap ve biraya haksızlık yapılmamalı.”

‘ÖTV’nin yarısı bizden’
Nielsen’e göre Kavaklıdere’nin hipermarkette lider olduğunu, diğer pazarda da buna parelel bir durum göründüğünü belirten Ali Başman “Türkiye’de 60 tane irili ufaklı şarap üreten firma var. Geçen yıl devletin topladığı ÖTV’nin yarısını biz ödemişiz” diye konuştu. Başman sorumuz üzerine, “Rakı üretimi düşündük hala düşünebiliriz ama birinci önceliğimiz değil. Önceliğimiz her zaman şarap dünyada bu konuda bilinirlik kazanmayı hedefliyoruz” diye yanıt verdi.

Roze içilmiyor
Ali Başman Türkiye’de 20 yıl önce yüzde 75 beyaz, yüzde 25 kırmızı şarap içildiğini hatırlatarak şunları söyledi:
* Şimdi tam tersi oldu; yüzde 75 kırmızı, yüzde 25 beyaz şarap içiliyor.
* Türkiye rozeyi (pembe şarap) atladı.
* Konumu itibarıyla Türkiye daha çok roze içilen bir ülke olmalıydı.
* Türkiye’de insanlar eskiden şaraba daha meraklıydı. 
* TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından pek çok yeni üretici çıktı ve rakı şaraptan pay aldı.
 
Cider üretimi olabilir
Üzüm suyu ürettiklerini, buna bağlı olarak alkolsüz meyve suyu üretimi düşünebileceklerini dile getiren Ali Başman, “Başarılı bir köpüklü şarap üretimimiz var. Cider yani elma şampanyası üretimi üzerinde düşünüyoruz” dedi. 

Egeo Syrah madalyalı
Kavaklıdere Egeo serisi, yeni ürünü ve Les Citadelles du Vin 2008 altın madalya sahibi Egeo Syrah’ı piyasaya sürdü. Son on yıldır artan ilgiyle en soylu üzüm kabul edilen ve Shiraz adıyla tanınan Syrah, yumuşak ama yoğun tanene sahip. Kavaklıdere’nin Egeo Cabernet Sauvignon, Egeo Cabernet Sauvignon&Merlot ve Egeo Sauvignon Blanc olmak üzere üç şaraptan oluşan Egeo serisi, üzüm türlerinden biri olan Syrah’ı seriye katmasıyla artık dört şaraptan oluşuyor. Ege bölgesindeki bağlarda yetiştirilen Syrah üzümünden ismini alan Egeo Syrah 12 ay meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor. Syrah üzümünün tüm karakteristik özelliklerini yansıtan şarap burunda siyah zeytin, baharat, yoğun ve zengin bir kokuya sahip. Zarif, gövdeli ve dengeli bir şarap özelliği taşıyor.