Kendi 'İş'ine bakacak

Kendi 'İş'ine bakacak
Kendi 'İş'ine bakacak
İş Bankası Genel Müdürü Bali, finans dışı işlerinden çıkma ya da pay azaltma sinyali vererek buna Avea'nın da dahil olduğunu söyledi

Kuruluşunun 88. yılını kutlayan İş Bankası, finans dışı iştiraklerinde yeni bir stratejiye hazırlanıyor. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın finansal olmayan iştiraklerinde fırsat çıkması durumunda, stratejik opsiyonları düşünebileceklerini belirterek, yaklaşık yüzde 10 paylarının bulunduğu GSM operatörü Avea’nın da buna dahil olduğunu söyledi. Yılın ilk altı aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Bali, Avea’daki hisselerini satıp satmayacakları ile ilgili bir soru üzerine, “İştiraklerimizle ilgili somutlaşmış bir durum yok ama bizim bütün diğer iştiraklerimizle ilgili söylediğimiz şey burada da geçerli; doğrudan faaliyet alanımıza girmeyen, finansal olmayan iştiraklerimizle ilgili sermayemizi daha optimum kullanmaya dair, piyasa fırsatları da buna imkân verirse gereklerini yapmak durumundayız, Avea da buna dahil” diye konuştu. Avea’nın son sermaye arttırımına katılmayan İş Bankası’nın şirketteki payı yüzde 10,01’e geriledi. Türk Telekom şirketin yüzde 89,99’una sahip. Avea’nın sermaye arttırım sürecine daha önceki politikaları paralelinde katılmadıklarını ve paylarının gerilediğini belirten Bali, “Avea’da bu anlamda payımızın tamamen azaltılması ve çıkılması suretiyle karara varma konusu ayrı bir inisiyatiftir” dedi.

1.6 milyar TL kâr
Öte yandan, İş Bankası 2012’nin ilk yarısında 1.66 milyar TL kâr elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü ise 165.6 milyar TL’ye ulaştı. İş Bankası toplam kredilerini de yüzde 7 arttırarak, kredi büyüklüğünde 100 milyar TL sınırına yaklaştı. İş Bankası’nın 2011 yılını aktif büyüklüğü açısından sektörün en büyük bankası olarak tamamladığını hatırlatan Adnan Bali, “ Bugün İş Bankası artık aktif büyüklüğü, krediler ve özkaynaklar açısından Türkiye ’nin en büyük bankası olmuştur” dedi.

‘Kredilere odaklandık’
Bu yılın ilk yarısında kredilere odaklanma yönündeki yaklaşımlarını sürdürdüklerini kaydeden Adnan Bali, kredilerin toplam aktifler içerisindeki payında son yıllardaki yükselişin devam ettiğini, bu dönemde yaklaşık 6.6 milyar TL artan kredi kaleminin aktifler içindeki payının yüzde 59’a ulaştığını belirtti. 2012’nin ilk 6 ayında toplam kredileri yüzde 7 artışla 98,2 milyar TL’ye yükselttiklerini belirten Adnan Bali, 2012 yılsonu için 100 milyar TL’yi hedeflediklerini hatırlatarak bu hedefe yaklaştıklarını söyledi.

Kredilerin toplamı olarak bakıldığında İş Bankası Grubu’nun Türk ekonomisine sağladığı katkının 136.2 milyar TL’ye ulaştığını belirten Bali, “Ekonomik koşullar ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın iş yapma tarzımızı hep koruduk. 2012’nin haziran ayı itibariyle KOBİ kredilerinde 2011 yılının haziran ayına göre yüzde 27, 2011 yılsonuna göre ise yüzde 11’lik gelişim sağladık. Kurumsal ve ticari kredilerimizi son 1 yılda yüzde 32 arttırdık” ifadelerini kullandı.(radikal)

bigPara.com