Kendi kaçak ama itirazı KİK'te

Kendi kaçak ama itirazı KİK'te
Kendi kaçak ama itirazı KİK'te
Kamu İhale Kurulu, rüşvet zinciri kurduğu belirlenen kaçak işadamı Ferit Rızvanoğlu'nun itirazını gündemine aldı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Kamu İhale Kurumu’nda (KİK) belirlediği isimlere rüşvet vererek ihaleleri yönlendirdiği iddiasıyla aranan Fermak İnşaat Firması’nın sahibi Ferit Rızvanoğlu kaçak, ancak kamu ihalelerine yaptığı itirazlar “halen yürürlükte”. Fermak İnşaat’ın yaptığı bir itiraz, Kamu İhale Kurumu’ndaki rüşvet operasyonundan bir gün sonra kurul gündemine alındı ve sonuçlandırıldı. İhale yolsuzlukları nedeniyle suçlanan kurul üyesi Ali Kaya’nın gözaltında olması nedeniyle katılmadığı KİK toplantısında, Fermak İnşaat’ın, Güven İnşaat ve Özkardeşler İnşaat’la birlikte yaptığı itiraz kabul edildi ve oybirliğiyle gerekli düzeltmenin yapılmasının ardından ihale işlemlerinin sonuçlandırılması benimsendi.
KİK, 14 Şubat’taki toplantısında, her hafta olağan bir şekilde yaptığı gibi, gündemine gelen itirazları inceledi ve karara bağladı. Ancak Kurul’un bu toplantısı, bir yönüyle diğer toplantılardan ayrıldı. KİK’in adının rüşvetle birlikte anılmasına neden olan polis operasyonundan bir gün sonraya denk gelen toplantı, üyelerden Ali Kaya’nın da sorguda olması nedeniyle bir eksikle toplandı. Toplantıda itirazları değerlendirilen firmalar arasında ise, bir isim dikkat çekti. KİK’teki bazı isimlerle birlikte kurduğu rüşvet zinciriyle ihale takibi yapmakla suçlanan Ferit Rızvanoğlu’nun sahibi olduğu Fermak İnşaat’ın, bir ihaleye dönük itirazı da gündemdeydi.
Kurul toplantısında Fermak İnşaat, Özkardeşler İnşaat ve Güven İnşaat ortaklığının yaptığı itiraz haklı bulundu. Söz konusu firmalar itiraz dilekçesinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı bir ihaleyi kazanan firmaların teklifinde mevzuata uygun olmayan unsurlar olduğunu iddia etmişti. Kurul da, bu itirazın haklı olduğuna oybirliğiyle karar verdi ve ihalenin düzeltilerek tamamlanması kararı aldı. Kurul üyesi Ali Kaya ise aynı saatlerde, Fermak ve diğer firmalardan rüşvet aldığı iddidasıyla emniyette sorgulanıyordu. Böylece ihalelerde usulsüzlük yaptığı iddia edilen Ferit Rızvanoğlu kaçak olarak aranırken, KİK Rızvanoğlu’nun itirazını haklı buldu ve ihalenin Rızvanoğlu’nun firması Fermak’ın itirazı dikkate alınarak sonuçlandırılmasını benimsedi.

Süreç nasıl işledi 

18 Ocak 2012

Fermak İnşaat-Özkardeşler İnşaat-Güven İnşaat ortaklığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bir ihalesine itiraz etti.

13 Şubat 2012
KİK’te görevli 2 uzman ve bir kurul üyesinin de içinde bulunduğu rüşvet operasyonuna başladı.

14 Şubat 2012
Polis, rüşvet ağı içinde Fermak Firması’nın sahibi Ferit Rızvanoğlu’nun da bulunduğu iddiasıyla soruşturmayı genişletti. Rızvanoğlu, yapılan aramalara karşın bulunamadı. KİK toplanarak, Fermak Firması’nın itirazını karara bağladı.

17 Şubat 2012
KİK’in 2 uzmanı da dahil olmak üzere 12 isim tutuklandı. Rızvanoğlu ve Nursoy Holding’in sahibi Orhan Nurdoğan ise halen kaçak.

24 Şubat 2012
Tedavisi tamamlanan Ali Kaya da tutuklanarak cezaevine konuldu.

bigPara.com