Kendilerini fabrikaya hapseden işçileri polis dışarı çıkarttı

Kendilerini fabrikaya hapseden işçileri polis dışarı çıkarttı
Kendilerini fabrikaya hapseden işçileri polis dışarı çıkarttı
Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde Vezirçiftliği mevkiinde kurulu ENPAY Fabrikası'nda DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçilerin bir süredir devam ettirdiği kendilerini işyerlerine hapsetmeleri ve üretimi durdurma eylemlerininardından, işverenin talebi üzerine çevik kuvvet fabrikaya girdi. Ekipler, işçileri dışarı çıkarttı. Bu arada biri sendika şube başkanı 6 kişi, gözaltına alındı.

RADİKAL - Yaklaşık 200 işçinin 6 gündür sürdürdüğü direniş nedeniyle, 4 vardiya çalışması gereken fabrikada üretim durdu. Daha önce iş akitleri feshedilen 25 işçinin işe iadesi için başlatılan direniş nedeniyle işçiler kendilerini fabrikaya hapsedince, tüm uyarılara rağmen dışarı çıkmamaları üzerine işveren Adli mercilere de başvurarak polisten yardım istedi.

Birleşik Metal-İş Sendikası yöneticileri de işçilere destek için fabrikaya gelirken çevik kuvvet ekipleri yaptıkları duyurulara rağmen işçiler dışarı çıkmayınca içeriye girdi. Polis içeriye girerken dışarda bekleyen sendikacı ve işçilerle de sert tartışmalar yaşandı. Bu arada bir işçi de yaralandı.

İşçilerin ailerenin de dışarda beklediği olaylar sırasında tartışmaların ardından arbede yaşandı. Polis dışarıda bekleyenler arasından aralarında Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı'nın da bulunduğu 6 kişi, polise mukavemetten gözaltına alındı. İçerdeki işçiler ise polise mukavemette bulunmadan dışarı çıktı. Birleşik Metal İş Sendikası yöneticileri mücadelelerine dışarda devam edeceklerini söyledi.
DHA-Mustafa BAĞDİKEN

bigPara.com

    ETİKETLER:

    direniş

    ,

    Çevik Kuvvet

    ,