Kentbank davası bir eksikle başladı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulduktan sonra Bayındırbank bünyesinde birleştirilen Kentbank'ın zararından sorumlu tutulan...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulduktan sonra Bayındırbank bünyesinde birleştirilen Kentbank'ın zararından sorumlu tutulan bankanın eski yönetim kurulu başkanı Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 35 kişinin 'zimmet ve bu suça iştirak' suçlarından yargılanmasına başlandı. Duruşma, iddianamenin üye Hâkim Sevil Tosun'un Cumhuriyet savcısı olan eşi Fehmi Tosun tarafından hazırlanmasının tarafsızlığını etkileyeceği iddiasıyla yapılan 'reddi hâkim' talebinin karara bağlanması amacıyla ertelendi.
Bu arada geçen pazar günü yaşamını yitiren işadamı Hasan Süzer'in avukatı müvekkilinin 'duruşmaya gelmektense ölmeyi tercih ettiğini' söylediğini aktardı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz 22 sanık katıldı. Süzer'in de aralarında olduğu diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi. Mahkeme heyeti başkanı Mustafa Akın, kimlik tespiti yapılırken, tutuksuz sanıklardan Hasan Süzer'in duruşmaya katılıp katılmadığını sordu. Bunun üzerine söz alan sanık avukatları, Hasan Süzer'in vefat ettiğini bildirdi. Mahkeme başkanının "İntihar mı etti?" sorusu üzerine avukatı, "hayır ama stres altındaydı" karşılığını verdi.
Hâkim kabul etmedi
Çekilme talebi konusunda görüşü sorulan Hâkim Sevil Tosun, CMK'da hâkimin davaya bakamayacağı hallerin sayıldığını, iddianameyi düzenleyen savcının eş olması durumunda hâkimin davaya bakamayacağının yasada yer almadığını belirtti. Tosun, şunları söyledi: "Eşim olan Cumhuriyet savcısı Fehmi Tosun'un iddianameyi düzenlemesi, tarafsızlığımı, objektifliğimi etkileyen bir kriter olarak görmüyorum ve davadan çekilme talebini kabul etmiyorum."
Cenaze namazını kıldıran emekli din görevlisi Cuma Köse, Hasan Süzer'in ölmeden bir saat önce kendisine, "Hayatımda hiç karakola gitmedim, bu borç için mahkemeye gitmek istemiyorum. Allah canımı alsa kurtulsam" dediğini söyledi.