Kentsel dönüşüm hızlanacak

Kentsel dönüşüm hızlanacak
Kentsel dönüşüm hızlanacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Bursa, İstanbul ve İzmir illerinde Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kuruyor

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘kentsel dönüşüm’ü metropol illerde daha hızlı sonuçlandırmak için harekete geçti. Bu kapsam da İstanbul , Bursa ve İzmir ’de Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kuruluyor.

İstanbul’un büyük bir kısmı 1’inci ve 2’nci derece, Bursa’nın tamamı 1’inci ve 2’nci derece, İzmir’in ise tamamı 1 inci derece deprem kuşağında yer alıyor. İstanbul ilinde yaklaşık 12 milyon nüfus 1’inci ve 2’nci derece deprem bölgesinde, İzmir ilinde yaklaşık 4 milyon nüfus 1’inci derece deprem bölgesinde, Bursa ilinde ise yaklaşık 3 milyon nüfus 1’inci ve 2’nci derece deprem bölgesinde yaşıyor

Bu illerde kurulacak ve direkt olarak Merkez teşkilata bağlı olarak çalışacak yeni birimler ile (Alt yapı ve kentsel dönüşüm müdürlükleri) Belediyelerle birlikte Kanunda İdare tanımında yer alan İl Özel İdareleri ile olan ilişkiler hızlanacak.


Bakan Erdoğan Bayraktar, “ Kurulan bu müdürlüklerce İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Bolu,Tekirdağ ve Düzce illerimizde kentsel dönüşüm daha hızlı ve daha verimli sonuçlanacaktır. Kanun faaliyetlerinin bu illerden başlatılma amacı topraklarının büyük bölümü 1 inci ve 2 nci derece deprem bölgesinde kalan ve nüfus olarak da büyük yoğunluk taşıyan bu illerde riskli alan ve riskli yapıların bir an önce belirlenerek olası bir afette yaşanacak can ve mal kayıplarının en aza indirgenmesidir” dedi.

bigPara.com