Kentsel dönüşüm pazarlama

Kentsel dönüşüm pazarlama
Kentsel dönüşüm pazarlama
Kentsel dönüşüm inşaat firmalarının reklam silahlarından biri olmaya başladı. Bulut İnşaat, eski evini getirenlere, Esenyurt'taki yeni projelerinden ev verecek. Böylece bir ayda 2500 daire satacak.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Her sektörün bir ucundan tutarak kendine pay çıkardığı kentsel dönüşüm, dev inşaat firmaları için yeni bir pazarlama yöntemine dönüşüyor.
Yeni projelerinde ilgisi olsun olmasın kentsel dönüşümün bir şekilde adını geçirmeye başlayan firmalar içinde Bulut İnşaat’ın kampanyası ise en dikkat çekeni oldu.
Son bir haftadır açıkhava ve TV reklamları ile kendi ‘kentsel dönüşümünü’ tanıtan Bulut İnşaat, ‘eski çamaşır makinenizi getirin yerine yenisini verelim, dercesine eski dairesinin anahtarını getirene, karşılığında Esenyurt’taki projelerinden daire veriyor. Aradaki farkı da beş yıla kadar vadelendiriyor. 

Bir haftada 1000 müracaat

Kentsel dönüşüme bu şekilde katkı yapmayı planlayan şirket, bir yandan da satışların zorda olduğu bir dönemde mevcut daire stokunu eriteceğe benziyor. Şirket, bir ay sürecek kampanyası ile eski evler karşılığında yeni projelerinden 2500 daire satmayı hedefliyor.
Esenyurt’taki iki projelerinden toplam 2500 daireyi kentsel dönüşüme ayırdıklarını belirten Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, şimdiden 1000’in üzerinde müracaat aldıklarını, gelen telefonların da 20 bini bulduğunu söylüyor. Edirne’den Kars’a Türkiye ’nin her yanından yoğun ilgi olduğunu ifade eden Bulut, “2 bin daire bizim için denizde damla gibidir, dönüşüme katkı olsun diye yapıyoruz. Bize faydası reklam olacak, satışların nerdeyse yarı yarıya düştüğü bir dönemde yeni projelerimizin satışını hızlandıracağız” diyor. En büyük ilginin Edirne’den geldiğini ifade eden Bulut, sistemi de şöyle anlatıyor: “Örneğin Edirne’de 80 metrekare dairesi olan vatandaş sitemiz üzerinden tapu formunu dolduruyor ve istediği fiyatı söylüyor, biz de araştırıp fiyatta anlaşıyoruz. Sonra bizim projemizden istediği bir daireyi seçerek, ayırtıyor. Arada ortalama 35-40 bin TL’lik bir fark kalacak. Onu da beş yıla kadar vadelendiriyoruz.” 

Topladığı daireleri satacak

Bu kapsamda topladıkları eski daireleri de dönüşüm kapsamında devlete, değilse vatandaşa ya da küçük müteahhitlere satmayı planladıklarını söyleyen Bulut, kentsel dönüşümden ileride daha büyük fırsatlar doğacağını ve çeşitli projelerle kendilerinin de pastadan pay alacaklarını vurguluyor.


Dönüşüm proje ilanlarına girdi
Bir dönüşüm projesi yapmasa da reklamlarında ‘kentsel dönüşüm’ ifadesini kullanan Ünal İnşaat, Küçükyalı’da ‘ İstanbul Inn Aparts’ projesini yapıyor. Bölgede kentsel dönüşümü başlatan firma olduğunu iddia eden Ünal İnşaat projenin kentsel dönüşüme uygun olarak tasarlandığına dikkat çekiyor.


Her firmanın modeli farklı
Özel sektörün dönüşümünde Dumankaya İnşaat ve Sinpaş da kendilerine gelen talepler üzerine bazı mahalleler ile anlaşarak, eski evlerin yerine yeni projeler yapacaklarını açıklamıştı. İki firma da benzer modeller ile kendilerine gelen ve kendi buldukları mahalleler ile anlaşarak, yeni konut projeleri gerçekleştirecek.